Akdeniz Diyeti Güzel Diyet

 

Akdeniz diyeti, günümüzde uzmanların en çok önerdiği beslenme şekillerinin başında geliyor. Bu sağlıklı diyet, lif içeriği zengin sebze ve meyvelerden, Omega 3 içeren az yağlı asitlerden oluşuyor. Bir sürü faydası var. Örneğin kalori hesabı yapmanıza gerek yok. Bunun yerine kötü yağları iyileriyle değiştirecek, kırmızı etin yerine balık yiyecek, şekerli tatlı yerine meyve tüketeceksiniz.

diyet yapmak

diyet yapmak

Akdeniz insanları gibi yemeye alışırsanız dondurulmuş gıdalardan ve ve fast food tarzı yiyeceklerden vazgeçeceksiniz. Asıl odaklanmanız gereken nokta, yiyeceklerinizin taze, sezonunda, basit ve lezzetle hazırlanmış olmasını sağlamak. Ekmekten bile vazgeçmiyorsunuz. Sadece beyaz un yerine tam tahıllı ekmek çeşitlerine geçiyorsunuz. 

akdeniz diyeti besinleri

akdeniz diyeti besinleri

Sağlıklı Olmak İçin

Akdeniz diyeti aslında bir yaşam biçimi. Bütün hayatınız boyunca devam edebilirsiniz. İyi yağ bu diyetin önemli bir parçası. İyi yağ kuruyemiş, zeytin ve zeytinyağında olan yağ. İşlenmiş yiyeceklerin içine gizlenen doymuş yani trans yağlarla bir alakası yok. Akdeniz mutfağının baharatları da çok zengin. Defne yaprağı, kişniş, sarımsak, tarçın, biberiye gibi çeşitli otları tuz yerine kullanabilirsiniz.

akdeniz diyeti

akdeniz diyeti

Yemeklerinin hazırlaması da kolaydır. Kızartma gibi uzun ve zahmetli işlemlere dayanmaz. Bu biçim beslenmede kendinizi sürekli aç hissetmezsiniz. Kuruyemiş ve meyveler rahatlıkla ara öğünleriniz olacaktır. Tatlı patates ve faslye gibi bakliyatlar da uzun süreli tokluk hissi sağlar. Abur cubura ihtiyaç duymadan, kalp sağlığınızı koruyarak, hatta rahatlıkla kilo vererek yaşayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir