Saçkıran Nedir?

Başta erkekler olmak üzere birçok kişide, özellikle ilerleyen yaşlarda rastlanılan saçkıran; bir anda başlayan, saç ve sakalların belli bir bölgesinin seyrekleşmesine sebep olan bir hastalıktır. Saçkıran hastalığının sebebi ise, çoğu zaman zayıf bağışıklık sistemiden kaynaklanır. Beslenmeyle alakalı bir durum değildir. Fakat bazen stresli durumlar ya da depresyon sonrasında da oluşabilir. Herhangi bir etkisi yoktur veya acı verici bir durum değildir. Dolayısıyla saçkıran olan kişi, bu durumu yalnızca kuafördeyken ya da aynanın karşısındayken saptayabilir.

Saçkıran İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir ve saçların tamamen dökülmesine sebep olmaz. Olsa bile bu, nadir olarak görülen bir durumdur. Ayrıca herhangi bir hastalığı da tetiklemez. Yalnızca bu hastalığı yaşayan kişi, dış görünümünden dolayı psikolojik travmalar yaşayabilir.

Saçkıran Nedir?

Saçkıran Nedir?

Saçkıran hastalığının kesin sonuç veren tedavisi bulunmamakla birlikte, bazı durumlarda hastalık kendiliğinden bile geçebilir. Sonrasında ise, giden saçlar geri döner ve ilk başta açık tonlarda olsa da zamanla renkleri koyulaşır.

Saçların kendiliğinden daha hızlı bir şekilde çıkmasını sağlmak için kortizon iğneleri kullanılabilir. Fakat bu tedavi, saçların dökülmesini engellemez; yalnızca saçların çıkışını hızlandırır.

Saçkıran için bazı ilaç ve losyon tedavileri uygulansa da sonuçları asla kesin değildir ve ayrıca bazı yan etkileri vardır. Bu yüzden olası tedavilerin veya yöntemlerin doktor kontrolü ile uygulanması gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir