Güneş Alerjisi Mi Güneş Yanığı mı?

Yaz ayları içinde iken herkes bir şekilde güneş ile iç içe. Hassas cilde sahip olan insanları fazla güneşe maruz kalınca da ortaya güneş yanığı veya güneş alerjisi gibi cilt rahatsızlıkları çıkabiliyor. Fakat bilinmesi gereken önemli nokta bu iki rahatsızlık birbirinden farklıdır. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucular için güneş yanığı ile güneş alerjisi arasındaki temel farklardan bahsetmek istedik.

alerji

alerji

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar güneş alerjisi ve güneş yanığının insanlar tarafından sıklıkla karıştırıldığını saptamış. Aşağıda kısaca sizlere bunları birbirinden ayırt etme yollarını anlattık.

güneş alerjisi

güneş alerjisi

Güneş Alerjisi Ve Yanığının Farkı

Güneş altında fazla kaldığımızda derimizde oluşan kızarıklık ve kaşıntı güneş yanığı mı yoksa güneş alerjisi mi? Bu sorunun cevabı eğer acı ve yanma hissedilirse yanık; kaşıntı ve şişme belirtileri varsa alerjidir. Ayrıca alerji güneş altında kısa bir süre kalınsa dahi oluşabilir. Ama yanık için daha uzun süre güneşe maruz kalınmalı. Güneşten korunur ve kaçınırsanız bu rahatsızlıklardan kaçınmış olabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir