Kötü Kokular Neden Kadınları Erkeklerden Daha Fazla Rahatsız Ediyor?

Kadınlar ve erkekler arasında genellikle havludan ter kokusuna kadar her şeyin durumu hakkında acı tartışmalar yaşanabilir. Örneğin, kadın çoraplarının kötü kokularından ötürü eşini kınıyor olabilir, erkek ise sadece omuz silkip “ben hiçbir koku almıyorum” diyebilir. Peki neden?

Psikolog ve hekimlere göre, bir erkek, bariz bir koku almadığı halde, kadın için aşırı güçlü, korkunç bir koku olabileceği tamamen makul. Genellikle erkeklerin ve kadınların kokuları işleme yetenekleri arasında derin bir ayrım olabilir. Bilim, bu iddiayı destekliyor gibi görünüyor.

kötü koku

kötü koku

Kadınlar Erkeklerden Koku Konusunda da Farklı

Vücudun merkezi koku işlemcisi (olfactory bulb-koku alma ampulü) çevremizdeki dünyayı koklamakla görevli glial hücreler ve nöronlarla donatılmıştır. Koku alma ampulü milyonlarca glial hücrenin ve nöronların yardımıyla kokuları işler. Görünüşe göre, kadınların koku alma görevi olan toplam hücre miktarı büyük oranda erkeklerden fazladır. Erkeklerdeki 9,2 milyona karşılık kadınlardaki koku hücreleri 16,2 milyondur.

Philadelphia Monell Kimyasal Duyular Merkezi tarafından yürütülen koku algılamada cinsiyet ayrımı üzerine yapılan bir çalışma etkileyici bir kanıt. Çalışmaya göre, erkekler ter ile harmanlanan parfümleri ayırt etmek zorlandı. Öte yandan kadınlar, 32 kokudan 30 tanesinde ter buldu. Erkekler ise sadece sunulan örneklerden 13 kokuyu yakalamayı başardı.

kötü kokular

kötü kokular

Bir kadının vücut kokusu konusundaki farkındalığını engellemek oldukça zor, aksine erkeklerde bunu yapmak oldukça kolay görünüyor. Bir erkek burnuna sahip olursanız, bilimden birkaç önemli yaşam dersi çıkarabilirsiniz. Örneğin, kendinizi parfüme batırmanız, eşinizin olağanüstü burnundaki ter kokularınızı maskelemeyecektir. Ayrıca, çoraplarınızın bir lağım gibi koktuğunu söylediğinde, bunu ciddi bir tavsiye almak isteyebilirsiniz. Sonuçta, karşınızda hassas bir burun var.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir