Tornavida Nedir?

Tornavida oldukça çeşitli bir üründür. Evden sanayiye kadar küçükten büyüğe her alanda kullanılabilmektedir. Bununla birlikte birçok çeşidi de beraberinde getirmektedir. Bizim için düz ve yıldız tornavida olarak ayrılsa bile endüstriyel anlamda birçok alana ayrılmaktadır.

tornavida

Yapıldığı malzeme ve çeşitlere göre ayrılan tornavidalar, genelde vidaları belirtilen bölgelere sokmak veya çıkarmak maksadıyla kullanılmaktadır. Cer-Pa Norm çatısı altında üretilen diğer el aletleri gibi tornavida grubu da uzun ömürlü ve işlevsel el aletleri olarak belirtilmektedir.

Kontrol kalemlerini de tornavida olarak ele alıyor olsak bile sadece belirli alanda elektrik olup olmadığını anlamaya yarayan aletlerdir. İçeride elektrik bulunması durumunda sağlanan düzenek sayesinde kontrol kaleminde lamba yanmaktadır. Bu nedenle güvenliği sağlama açısından büyük önem arz etmektedir. Vida sıkmak gibi bir özelliği de olmasına rağmen elektrik varlığını belirlemeye daha uygun şekilde üretilmiştir.

Tornavida Üretimi

Tornavidalar hem ucunda aşınma meydana gelmemesi hem zarar görmemesi hem de vidaları kuvvetli tutabilmesi adına birçok işlemden geçmekte ve güçlendirilmektedir. Tornavida şaftı, sert alet çeliğinden oluşmaktadır. Daha kuvvetli olması adına Cer-Pa Norm tornavidalarının üretiminde, Alman ve İtalyan menşeili krom-vanadyum ve krom-vanadyum-molybdenum çelik kullanılmaktadır. Üretimin her aşaması farklı bir özveriyle sürdürülmektedir.

Sapların üretiminde ise süngü ve saplar enjeksiyon sistemiyle birleştirilmekte ve modifiye plastik kullanılmaktadır. Tornavida uçlarının mıknatıslanması adına da siyah fosfat ile kaplanmaktadır. Tüm tornavida grubu DIN ve ISO standartlarının üzerinde olarak imal edilmektedir.

Tornavida Türleri

Prosoft Tornavida türü olarak bilinen tornavidalar, her tornavida türünde olduğu gibi hassas bir uç şekillendirilmesiyle oluşmaktadır. Siyahlatılmakta ve manyetik verilmektedir. En yoğun durumlarda bile rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Endüstriyel her alanda kullanıma uygun bir biçimde üretilmişlerdir. Cer-Pa Norm tornavida türlerinin hepsinde bu özelliklerden bahsedilebilmektedir. Tornavidanın sapı, kavrama işlemini kolaylaştırmak adına çift kompenant ile özel olarak tasarlanmıştır.

X-Plus Tornavidalar türlerinde de aynı hassasiyetten bahsetmek üzere farklı olarak ele alabileceğimiz tek noktası, saplarının rahat kullanıma uygun bir şekilde modifiye edilerek plastikten tasarlanmış olmasıdır. Bu tornavida türüne örnek olarak; düz uçlu tornavida, yıldız uçlu tornavida, torx uçlu tornavida, sayılabilmektedir.

Klass Tornavida türlerinde de her türde olduğu gibi aynı hassasiyetten bahsetmek mümkündür. Diğer türlerden farklı olarakasetat plastik saplı ve mat krom kaplamalıdır. Yine bu türe örnek olarak; düz uçlu tornavida, yıldız uçlu tornavida, torx uçlu tornavida, delikli torx uçlu tornavida verilebilmektedir.

Soft Tornavida türlerinde de aynı hassasiyetle beraber farklı olarak özel olarak tasarlanmış çift kompenant saptan bahsetmek mümkündür, yumuşak olarak imal edilirler.Bu türe örnek olarak düz uçlu tornavida, yıldız uçlu tornavida, allen uçlu tornavida, lokma uçlu tornavida sayılabilmektedir.

Opak Tornavida türleri de aynı hassasiyetle beraber asetat plastik saplıdırlar. DIN ISO 2380-1/2 TS 59 1/3/4 standartlarına uygun olarak imal edilirler. Bu türe örnek olarak; düz uçlu tornavida, yıldız uçlu tornavida, delikli torx uçlu tornavida, değişken uçlu tornavida verilebilmektedir.

Gold Tornavida türleri de aynı hassasiyetle beraber asetat plastik saplıdırlar.Gold tornavida türlerine örnek olarak düz uçlu tornavida, yıldız uçlu tornavida, torx uçlu tornavida, pozidiriv yıldız uçlu tornavida verilebilmektedir. Daha detaylı bilgi için https://www.cerpa-norm.com/tornavidalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir