Kişilik Bozukluğu Türleri

Kişilik bozukluğu, birbirinden kesin olarak ayrılması güç bazı türlere sahiptir. Bu türler kendi aralarında kişinin durumuna göre belirlenir ve hastanın teşhisi bu durumlara göre yapılır. Kişilik bozukluğunun türleri, hasta olan kişinin davranışlarına ve yaşadıklarına göre sınıflandırılır.

kişilik bozukluğu

kişilik bozukluğu

Depresif Kişilik Bozukluğu; bu tür kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerde, melankolik bir ruh hali görülür. Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara kötü yanından bakma ve kendine acıma gibi durumlar sıklıkla görülür. Genelde küçük yaşlarda anne ya da babasını kaybedenler ya da anne veya babasından yeterli ilgi görmemiş çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. İlaçlarla ya da psikoterapi yöntemi ile tedavi edilebilir.

kişilik bozukluk

kişilik bozukluk

Paranoid Kişilik Bozukluğu; sürekli başkalarından şüphelenme, sürekli başkalarından kötü bir hareket bekleme gibi tavırlar söz konusudur. Hastalar, hiç kimseye güvenmezler ve bu yüzden hiçbir yakın arkadaşı yoktur. İlaçla ve psikoterapi ile birlikte tedavi süreci yürütülür.

kişisel bozukluk

kişisel bozukluk

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu

Sınıflandırmada, en tehlikeli ve fark edilmesi en güç olan kişilik bozukluğu türü bu hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler, kolayca anlaşılmayacak şekilde, işleri erteleme ve özgüvensizmiş gibi görünme eğilimine sahiptirler. Öfkelerini bu yolla gösterirler. Psikoterapi ile tedavi edilebilirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir