Elektriksiz Buzdolabı Projesi

Hafif, taşınabilir bir soğutucu, güvenilmez elektriğe sahip olan ya da elektriğe hiç erişemeyen milyonlarca insanın yiyeceklerini taze tutmasına yardımcı olabilir. Bu amaçla geliştirilen elektriksiz buzdolabı projesi ‘EV-8’ içerideki sıcaklığı (15° ila 20°) düşük tutmak için buharlaşmalı soğutma kullanıyor.

buzdolabı

buzdolabı

Soğutma Teknolojisinde Eski Yenilik EV-8

Soğutma teknikleri ile ilgili tarihte pek çok şey yapıldı. 1990’ların sonunda, Muhammed Bah Abba adında bir Nijeryalı adam, bugün hala kullanılmakta olan zeer tenceresi icat etti. Zeer tenceresi bir tanesi diğerinden daha küçük olan iki kaptan oluşur. Küçük olanı daha büyük olanın içine yerleştirilir ve aralarındaki boşluk kumla doldurulur. Gözenekli kum matrisi su ile ıslatılır ve daha sonra serin ve ıslak bir bez üst kapak olarak yerleştirerek buharlaşma yürürlüğe girer ve içinde muhafaza edilen herhangi bir gıda daha uzun süre kalır.

soğutma teknolojisi

soğutma teknolojisi

Bu büyük bir yenilikti, ancak Nijerya dışında yaygın olarak kabul edilmedi. Zeer kaplarının ömrü yaklaşık bir ya da iki yıldır, çünkü bunlar kırılabilir ya da gözenekler tıkanabilir. Fakat temel kavram sağlamdı, Truong ve Taylor adlı bilim insanları, zeer potu konseptini daha büyük ve daha hafif bir şey ile modernize edebileceğini düşündü. Birkaç prototipi rafine ettikten ve yol boyunca birkaç yenilik yarışması kazandıktan sonra, Truong ve Taylor EV-8’i kullanıma hazır hale getirmeyi başardı.

EV-8 soğutmak için, kullanıcı kapağın içindeki 1 litre su kullanıyor. Su dört membran duvarına süzülüyor ve gün boyunca su buharlaşarak içeriyi soğutuyor. Mayıs 2017’de EV-8, FoodBytes San Francisco’da People’s Choice Award ödülünü kazandı. Bu yaz, şirket EV-8’i tamamen ticari bir ürüne götürmeden önce Fas’taki son pilot programını başlatıyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir