Kırmadan Su Kaçağını Nasıl Bulabiliriz?

Kırmadan su kaçağı bulma yöntemleri biraz zaman isteyen bir iştir fakat günümüzde kullanılan teknik araç gereç ve donanım ile daha az zamanda ve temiz, maliyeti az bir şekilde kurtulmamız mümkün olacaktır. Kırmada su kaçağı tespiti yapmak eskisi kadar imkansız olmamasına rağmen bunun tek sebebi kaçak bulma cihaz ve teknolojinin diğer ülkelerden sonra bize ulaşması ve bizde de yaygın hale gelmiş olmasıdır.

Bu şekilde bu teknolojiyi kendini ve çalışanını entegre eden firmalar ve yine bu sistemden haberdar olan onarım yaptırmayı isteyen insanlar rahat etmişlerdir. Kırmadan su kaçağını bulmada izlenecek yöntemlerden bizim ilk önce yapmamız gereken hazırlık safhası olan göz ile takip ederek akıntının veya nemli bölgenin tespitinin yapılması. Bu bölgenin tespiti su kaçağına yaklaşıldığını gösterir fakat noktasal tespitin yapılması gerekmektedir.

Kırmadan Su Kaçağı

Kırmadan Su Kaçağı

Su kaçağı farklı bölgelerden bizim bulunduğumuz bölgeden kusarak çıkmış olabilir bu nedenle işin içerisine ikinci aşama olan nemölçer ile noktasal tespitin yapılması aşamasına geçilerek sızıntının hangi bölgeden kaynaklandığı ortaya konur. Akıntı şayet bizden değil farklı bir bölgeden geliyor ise bu sorun fayans derzlerinin yıpranmış olmasından veya atık su gider başlangıç kısım derzlerinin zaman içerisinde açılmasından kaynaklanıyor olabilir.

Kamera İle Görüntüleme Yaparak Kırmadan Kaçak Bulma

Kırmadan su kaçağı bulma yöntemlerinden bir diğeri de kamera sistemi ile kaçak veya sızıntının tespiti ve onarımı. Bu sistem çoğunlukla atık su sızıntılarının tespitinde kullanılır ucunda kamera buluna alet gider deliğinden içeri gönderilerek boru boyunca içerisinden görüntü alımı sağlanır.

Çatlamış veya kırılmış boru ve kısım kamera sistemi sayesinde noktasal tespiti yapılır şayet tespit edilen bölgede kırık yok ise sadece çatlak var ise kimyasal malzemeler ile tamiratı yapılır. Gider borularındaki kırık ve hasarlı bölgeyi bulma yöntemlerinden bir diğeri ise Boyalı su ile kaçağın tespit edilmesi bunun için boyalı su hazırlanarak sulu boya veya mürekkepli su hazırlanarak su giderinden yollanır ve boyalı suyun çıktığı bölge tespit edilerek işaretlenir noktasal işaretlenen bu bölge lokal kırma yöntemi veya daha başka yöntemler ile tamiri yapılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir