Kartonpiyer Tanımı

Alçı malzemesi ve iplik liflerinin su ile karıştırılarak elde edilen malzemeye verilen addır. Elde edilen kartonpiyer alçı malzemesi, dekoratif kalıplara dökülerek, duvar ve tavanlara uygulanır. Çeşitli desenlere sahip kalıplar bu işte kullanılır. Son yıllarda alçısız kartonpiyer kullanımı artsa da halen, alçılı kartonpiyer ürünü evlerde kullanım alanı bulur.

kartonpiyer

kartonpiyer

Nerelerde Kullanılır?

İlk bulunduğunda, genel olarak tavanlarda uygulanmaya başladı. Daha sonraları, uygulama alanı genişledi. Evlerin iç odalarında kemer şeklinde uygulanması giderek yaygınlaşmaya başladı.

İmal edildiğinde tek renk olan kartonpiyerler, daha sonra yağlı veya plastik boyalar vasıtası ile çeşitli renklere boyanabilir.

Kartonpiyerin Özellikleri

Su geçirmeme özelliğine sahiptir. B1 formunda ve yanmaz bir malzemedir. Kalıplarının çok çeşitli olması sayesinde, her türlü dekoratif şekil verilebilir. Kolay bir uygulama yöntemi vardır. Uygulandığı mekana herhangi bir zarar vermez. Su bazlı boya ile istenilen renklerde uygulanabilir.

tavan

tavan

Yoğuşma yapmama özelliğine sahiptir ve ısı köprüsü oluşmasını engeller. Hafif olma özelliğinden dolayı depremlerde ya da bina oturmalarında düşme riski taşımaz.

Dekoratiftir ve yapının değerini yükseltici bir özelliğe sahiptir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir