Bağımsız Olmanın 5 Yolu

Bağımsızlık aslında hemen herkesin sahip olduğu bir şey gibi görünse de günümüzde pek çok insanın bağımsız olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bağımsız bir karaktere sahip olmak için ise bazı şeylere dikkat edilmesi gerek.

  • Gündelik yaşamınızı başkalarına göre ayarlamayın. Başka kişilere bağımlı olursanız ihtiyaçlarınızı da başkalarına göre ayarlamış olursunuz. Gününüzü nasıl geçireceğinize kendi takviminiz çerçevesinde şekillendirin.
  • Ekonomik özgürlük önemli. Şayet gerçek bir bağımsızlıktan bahsedeceksek mutlaka ekonomik özgürlüğünüzü elinize almanız gerekir. Örneğin kendi faturalarınızı kendiniz ödeyin, kiranız için kendiniz bütçe ayırın ve kendi arabanızı kullanın. Eğer bunlar için bir bütçeniz yok ise para biriktirmeye başlayın. Bu sadece ekonomik özgürlüğünüz için değil, kendine güvenmek açısından da önemlidir.
bağımsız olmak

bağımsız olmak

  • Eğer bir şeyi kendiniz yapabiliyorsanız bunu başkalarına yaptırmayın. Bununla beraber başkalarının işlerini de siz yapmayın. Mesela yemeğinizi anneniz hazırlıyorsa buna bir son verin ve kendiniz hazırlamaya başlayın.
  • Bazı şeyleri kendinizin yapmanız gerektiğini iyice kafanızda oturtun ve ailenizi, arkadaşlarınızı evde bırakarak kendinize odaklanın. Kendi kendinize bir şeyler yapmak sizi motive edecektir.
  • Eleştirel düşünmekten zarar gelmez. Bağımsızlığa giden yolda en zor işlerden birisi de eleştirel olabilmektir. Bu elbette her şeyi eleştirmek manasına gelmiyor. Eleştiri, bir mevzu konusunda analitik düşünebilmek açısından zaman ayırmayı gerektirir. Ne zaman, kim, nasıl gibi soruları sıklıkla sorun ve kolay kolay yılmayın.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir