Karaciğer Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer büyümesinin en fazla karşılaşılan belirtileri arasında karın bölgesinde hissedilen rahatsızlık ve hazımsızlık hissi bulunmaktadır. Karaciğer büyümesi yaşayan kişiler sürekli olarak karın bölgesinde meydana gelen sıkıntılardan şikayetçi olurlar.

Bu belirtiler ile birlikte mide bulantısı, kusma, halsizlik ve aşırı kilo kaybı gibi belirtiler de beraberinde gelmektedir.

karaciğer

karaciğer

Karaciğerlerin büyümesinde etkili olan sebepler arasında pek çok farklı sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerin en başında ise siroz yer alır. Siroz rahatlığı olan kişilerde karaciğer yağlanması, karaciğer tümörleri ve kistleri ortaya çıkabilir.

Karaciğer Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhis edilen karaciğer büyümesi rahatsızlıklarında tedavi mümkündür. Muayene yapıldıktan sonra karaciğerin büyümesine yol açan sebepler bulunur. Tespit yapıldıktan sonra hastalığın ilk ve orta evrelerinde ilaç tedavisi yeterli olmaktadır.

karaciğer hastalığı

karaciğer hastalığı

Karaciğer büyümesi kanser ve siroz ile birlikte gelişmeye başladıysa, kemoterapi tedavisi uygun olacaktır. Karaciğer büyümesi teşhisi koyulan kişilerin alkol ve sigaradan uzak durmaları gereklidir. Ayrıca sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı da düzenli olarak sürekli uygulanmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir