Google’da Arama Nasıl Yapılır?

Google’da arama yapmak, ne yazık ki çoğu zaman göründüğü gibi kolay değildir. Hatta uzmanlar, bunun başlı başına bir meziyet olduğunu söyler. Çünkü milyonlarca kaynak ve bilgi arasından en doğrusunu bulmak için, kişinin hangi arama kelimelerini kullanacağını iyi bilmesi gerekir.

google

google

Çünkü bazen çok eskide kalmış bir haber, fotoğraf veya video araması yapıldığında bir türlü istenilen sonuç elde edilemez. Bu durumda kişi, bu bilginin internet üzerinde yer almadığı düşüncesine kapılır. Fakat aslında bu durum, arama kriterlerinin doğru bir şekilde belirlenmemesinden kaynaklanır.

En Doğru Sonuçlar İçin Püf Noktalar

Google’da arama yaparken yapılacak en önemli şey, doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Ayrıca aranan konunun türüne göre de bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin eğer kişi bir dosya formatı arıyorsa, arama kutusuna ‘’filtype’’ ve yanına aranılan dosyanın formatı yazılmalıdır. Örneğin filtype:pdf gibi…

google arama

google arama

Eğer belirli tarh aralıklarındaki bir haber aranıyorsa, arama kutusuna iki tarihin arasında ‘’..’’ ibaresi koyulmalıdır. ( 1998..2000) gibi… Ayrıca uzun bir cümle ile arama yapılacaksa her bir kelimenin arasına + işareti koyulması, arama sonuçlarını daha sağlıklı bir şekilde ortaya getirir.

Google, yalnızca kelimelerden site bulmak için kullanılmaz. Ayrıca hesap makinesi olarak da oldukça işe yarar. Bunun için arama kutusuna hesaplamanın yazılması yeterlidir. Örneğin 2+2=? gibi…

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir