İnternet Reklamcılığı Nedir?

Kurumsal / kişisel markaya sahip olan kişi veya şirketlerin, sundukları ürün ve/veya hizmetleri online mecralarda, müşterileri ile buluşturmak için yaptıkları reklam çalışmalarının tümüne internet reklamcılığı denir.

Günümüzde popülerliğini sürdüren ve tercih edilen reklam çalışmalarının başında bulunan internet reklamcılığı hem markalar hem de müşteriler adına mekan ve zaman kısıtlamalarından kurtulmaktadırlar. Başta hedef dikkat çekmek olduğu için öncelik dikkat çekmektir ve bunun için üçüncü parti yazılımlar kullanılmaktadır.

İnternet Reklamcılığı Türleri

Arama motoru reklamları: En çok tercih edilen internet reklamcılığı türüdür. ‘Sponsor bağlantı’ olarak görülen bu reklamlar, arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda görüntülenir. Buradaki püf nokta, hedef kitlenin reklamı verilmiş ürünün arama motorunda nasıl aratacağını doğru tahmin etmektir.

İçerik ağı reklamları: Bu tarz reklamlar, yayıncı kurumun internet sitesine gerekli kodların eklenmesi ile görüntülenmeye başlar. Ancak satış bölümünde her zaman beklenen azami verimi veremeyebilir.

Sosyal medya reklamları: Sosyal medya platformlarının her geçen gün artışa geçmesiyle birlikte sosyal medya reklamları da ön plana çıkmaya başladı. Reklam verenler, sosyal ağ odağında ana kitlesini doğru belirler ve bu kitleye özel bir reklam çalışması sunar.

E-mail reklamları: Mail listelerine kayıt yaptırdıktan sonra listedeki kişilere gönderilir. E-mail reklamlarının asıl amacı tanıtımdır ve yalnızca ilgili olduğu düşünülen kişilere gönderilir. Belirli bir konuyla ilgilenen kişilere yollandığı için olumlu dönüşler alsa da arama motoru reklamları kadar etkili değildir.

internet reklamcılığı nedir

İnternet Reklamcılığı Avantajları

Eğer etkili olduğunu düşündüğünüz bir kampanya yürütürseniz, internet reklamcılığı avantajları oldukça fazladır, belirlenen hedef kitlenin çok daha üstüne ulaşabilirsiniz.

Geleneksel medya ve reklam yöntemlerine göre daha kısa sürede daha etkili sonuçlar verebilir.

Ürün veya hizmetinizin reklamını çok daha ucuz ve zahmetsiz bir şekilde yapacaksınız.

Gerçek kitlenize ulaşmanız geleneksel medyaya nazaran çok daha kolaydır.

İnternet Reklamcılığı Dezavantajları

İnternet reklamcılığı avantajları olduğu gibi internet reklamcılığı dezavantajları da bulunmaktadır. İnternet reklamların belirli bir süre aktif kalmak şartıyla yayınlanır. Dolayısıyla doğru zamanı araştırmak ve bulmak bir hayli güçtür.

İnternet alışverişinden korkan, ön yargı ile yaklaşan kişilere ulaşma ihtimaliniz yoktur.

Hedef kitlenizi bulamadığınız veya belirleyemediğiniz zaman etkisiz bir sonuçla karşılaşmanız yüksek ihtimaldir.

İnternet reklamcılığı adına yapılan finansal çalışmaların stratejik yapılmaması sonucunda ciddi maliyet sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir