SSL Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği SSL nedir sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz; SSL kısaltmasının açılımı Secure Sockets Layer olarak yapılmaktadır. Türkçe karşılığı Güvenli Yuva Katmanıdır.

SSL sertifikası sayesinde insanlar internet siteleri üzerinden girmiş oldukları bilgileri koruma altına alabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse SSL sertifikası sayesinde alışveriş esnasında girmiş olduğunuz kredi kartı bilgileriniz koruma altına alınmaktadır. Bu sertifika içerisinde bulunan bilgileri sıralamak gerekirse; kişinin adı, sertifika seri numarası ve geçerlilik tarihi, sertifika sahibinin ortak anahtarının kopyası, veren makamın dijital imzasıdır.

Özetle faydalarını saymak gerekirse SSL sertifikanızın bulunması durumunda hem kendi işletmenizi hem de sizden alışveriş yapan kişilerin ödeme bilgilerini korumuş olmaktasınız. Kullanıcı adı ve şifre gerektiren web sitelerinin de bu sertifikaya ihtiyacı bulunmaktadır. Botlara ve hackerlara karşı bir koruma gerekmektedir. Web sitelerinin kişilerden toplamış oldukları kişisel bilgilerin başkasının eline geçmesini önlemek adıyla da bu sertifika gerekmektedir. Bu sayede tarayıcı ve sunucu arasında güvenli bir ilişki kurulmaktadır.

SSL İşleyişi

SSL işleyişi şu şekilde ilerlemektedir; sertifikayı aldığınızda sunucuya yüklenen anahtar sayesinde web sitesinin sertifikasyon haritası oluşmaktadır. SSL sertifikanın beraberinde olan DV sertifikası da yine aynı şekilde web sitesinde barınan sunucuya yüklenmektedir.

Bu sayede ziyaretçilerin verileri de şifrelenmiş olmaktadır. Alışveriş esnasında girilen veriler şifrelenmekte ve bu veriler sadece özel anahtar tarafından açılabilmektedir.

İnternet kullanımının artmış olması ve yaygınlaşmış olmasıyla beraber sitelere girilen verilerin güvenliği büyük önem arz etmektedir. Hem kullanıcının güvenliğini sağlamak hem de sitenin güvenliğini sağlamak SSL sertifikası sayesinde gerçekleşecektir. Google tarafından belirlenen SEO kriterleri içinde SSL sertifikası yer almaktadır.

ssl nedir

Bu sayede site Google kriterlerine uyumlu hale gelebilmektedir. Ve Google’da sıralamasının yükselmesine fayda sağlamaktadır. Tabi bu sıralamanın yükselmesi sadece bu sertifika ile gerçekleşmeyecektir. Bu sertifika sayesinde hem kullanıcı güvenliği hem de site güvenliği sağlanmış olacaktır.

İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber güvenlik çok önemli bir hal almıştır. Hem kullanıcı güvenliği hem de site güvenliğinin sağlanması ise SSL sertifikasıyla mümkün olmaktadır. SSL sertifikası, Google’ın belirlediği SEO kriterlerinden birisidir. Bu sayede siteniz Google kriterlerine uyumlu hale gelerek sıralamalarda yükselmesi söz konusu olabilir.

Ancak başlı başına SSL sertifikası sitenizin sıralamasını yükseltmeye yetmeyecektir. Yapılan optimizasyon çalışmalarında hem kullanıcı hem site güvenliği göz önüne alınarak SEO kriteri karşılanmış olacaktır.

SSL protokol özelliklerini kısaca sıralayacak olursak, bağlantının gizliliği sağlanmaktadır. Girilen verilerin kodlanması ve şifreyi çözme esnasında güvenlilik ve gizliliğin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kimlikler doğrulanabilmektedir.

Dokümanların arşivlerinin oluşturulması konusunda kişilere kolaylık sağlamaktadır. Mesaj akışı ve bütünlüğü kontrollüdür. Veri gönderen ve alana doğru yerde olduğu konusunda garanti sağlamaktadır. Dokümanların tarihi ve zamanını doğrulamaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir