Hamilelikte Sabah Bulantıları

Hamile olup da ilk birkaç ay içerisinde şu meşhur sabah bulantılarını yaşamamış olan var mıdır? Yaşayan kişiler tarafından zaman zaman “hastalıktan da kötü” şeklinde tanımlanan bu bulantılar, hamile olan kişiyi çok rahatsız etse de gerçekte normal gidişatın bir parçasıdır ve endişe etmeniz gerekmez.

Hamilelik bulantıları

Hamilelik bulantıları

Sabah bulantısı ile buna sebep olduğu düşünülen HGC hormonunun salgılanmaya başlamasının aynı zamana (6. Hafta ila 10. Hafta arası) denk düşmesi bu kanıyı güçlendiriyor.

Kimi kadınların bu bulantılardan aşırı etkilenmesi mümkündür. Öyle ki: depresyon ve çaresizlik duygusu her şeyin önünde geçer. Kimi kadınlar ise bu denli şiddetli hissetmezler ve gidişatın doğal akış içinde olduğuna kanaat getirirler. Neden bir kısım böyle hissederken bir diğer kısmın farklı hissettiği isi tam bir muammadır.  Bilinen en kesin durum ise bu bulantıların neticesinin istifra etme eylemi (kusmak) olduğudur.

Hamilelikte sabah bulantıları

Hamilelikte sabah bulantıları

Bazı Öneriler:

Bulantıların artıp azalması bazı yiyecekler ile yakından ilgili olduğundan şunlara özellikle dikkat etmek gerekir: Sabah bulantısı yataktan kalkmadan geliyorsa, bir bardak su ya da süt ile atıştırmalık bir iki parça kraker bulantının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Kızartmalar ile tatlılardan özellikle uzak durmak gerekir. Meyve, sebze ve tam buğday ekmeği gibi besinler bulantıyı özellikle engeller.

Son söz olarak: Hamilelikte sabah bulantılarının doğal bir süreç olduğunu bilmeli ve 13. haftadan sonra hiç kalmayacağının farkında olarak, psikolojik durumunuzu etkilemesine müsaade etmemelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir