Emzik Kullanmak Sakıncalı mıdır?

Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri olan emzik sakıncalı mı sorusu, özellikle yeni annelerin ve anne adaylarının kafasını karıştıran meselelerden biri. Bebeklerin meme alışkanlığından kurtulmaları ve sakinleşmeleri için kullanılan emziğin, bebeklere psikolojik ve fizyolojik açıdan zarar verip vermediği konusu tartışmalı olsa da aslında olaya başka bir açıdan yaklaşmak gerekiyor.

Emzik Bırakma Dönemi Bebek ve Anneye Göre Değişir

Emzik, bebeklerin emme içgüdüsünü tatmin edip rahatlatan bir araçtır. Bazı ebeveynler emziği tercih etmese de genelde birçok aile bebeğine emzik vermekten yana. Burada asıl önemli olan konu ise, bebeğin ne kadar süre emzik emeceği ve ne zaman bırakacağıdır. Ayrıca emzik kullanımının fayda ve zarar durumu her bebek için değişken olabilir.

emzik

emzik

Emziğin sağlığa sakıncalı olduğu kanıtlanmasa da erken bir dönemde emziğe başlamak, bebeğin artık anne sütü içmemesine ve dolayısıyla sağlıklı bir besinden mahrum kalmasına sebep olabilir. Ayrıca her gece emzikle sakinleştirilip uyutulan bebek, bir süre sonra bunu alışkanlık hale getirir ve emziksiz uyuyamaz duruma gelir. Bu da emzik bırakma döneminde bebeğin ve annenin oldukça zorlanmasına sebep olur.

emzik kullanmak sakıncalı mıdır

emzik kullanmak sakıncalı mıdır

Emziğin fazla kullanılması, bebekte orta kulak iltihabına sebep olabilir. Bu yüzden kullanım sıklığına dikkat edilmelidir. Ayrıca ileriki yaşlarda hala emzik kullanımının devam etmesi, dişlerin gelişimini de sekteye uğratabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir