Diyet Yaparken Ekmek Yemekten Korkmayın

Diyet yapanlardan ilk duyacağınız cümle genelde “artık ekmek yemiyorum” üzerine olur ancak yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, börek ya da pilav gibi yiyeceklerin yerine ekmek tüketen insanlar daha sağlıklı bir şekilde kilo verebiliyor. Maalesef yazılı ya da görsel basında bu konuyla ilgili durumu doğru bir şekilde açıklayamayan bazı haberlerden dolayı, toplum içinde ekmekle ilgili yanlış algılar oluştu.

diyet

diyet

Ekmek Sanılanın Aksine Masum Bir Gıdadır

Ekmeğin kökenine indiğimizde karşımıza çıkan buğday, bazı işlemlerden geçirilerek una dönüştürülür ve ekmeğin yapılmasına hazır hale getirilir. Ancak ekmek denilince birçok kişinin aklına ilk olarak beyaz ekmek geldiği için, işte yanlış algıda burada ortaya çıkıyor. Diyette ekmek tüketimi yanlış değildir, bu noktada asıl bilinmesi gereken hangi tür ekmeği tüketmeniz gerektiğidir.

diyet yapmak

diyet yapmak

Beyaz ekmeğin dışında tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, kepek ekmeği gibi birçok ekmek çeşidi vardır ki bunlar arasında diyet yapanlar için uzmanlar tam buğday ekmeğini öneriyor. Peki, neden diyetteyken beyaz ekmek yerine tam buğday ya da kepekli ekmek tüketilmesi gerekiyor? Çünkü en başta zayıflamaya yardımcı oluyor bunun sebebi de, ağızda zor çiğnenen bir ekmek türü olduğu için daha çabuk doyma hissi veriyor dolayısıyla kişi de daha az yemiş oluyor.

Kilo Verme

Kilo Verme

Diyette ekmek tüketimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da, tuzdur. Sadece diyet yapanlar değil, her insanın tuz tüketimindeki dengeyi her zaman ayarlayabilmesi gerekir çünkü günlük tuz miktarının büyük bir kısmını ekmekten aldığımızı biliyor muydunuz? Uzmanların söylediği gibi günlük alınması gereken tuz miktarı 4-6 gram arasında ise ve bunun 1,5 gramı ekmekte bulunuyorsa özellikle diyette iken azami bir özen gösterilmesinde fayda var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir