Çocuğunuzun Ateşini Kontrol Altına Alın

Çocuğunuzun ateş yükselmesi sonucu havaleye varana kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kontrol altına alınmayan ateş yükselmelerini hızlı bir şekilde kontrol altına alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken 5 ayrı husus bulunuyor:

    1.Bol Sıvı Tüketmesini Sağlayın

Yüksek ateş vücut içindeki sıvının kaybolmasına yol açtığı için bol sıvı tüketilmesi gereklidir. Çocuğunuza bol bol su içirin ve çocuğunuz henüz emzirilme dönemindeyse daha sık şekilde emzirme uygulayın.

bol sıvı tüketimi

bol sıvı tüketimi

    2.Giysilerini Çıkartın

Titreme ile birlikte ateş yükselmesi yaşayan çocukların üzerini örtmek hatalı bir harekettir. Aşırı ateş sorunu yaşayan çocuğunuzun vücudunu soyarak ona yardımcı olun.

ateş düşürme yolları

ateş düşürme yolları

    3.Saçlarını Islatın

Çocuklar başları vücutlarına göre daha büyük olduğu için, saçın deri yüzeyini ıslatarak ateşi ıslatma gibi bir özelliği bulunuyor. Çocuğunuzun saçlarını sürekli ıslatın ve kurudukça ateş düşene kadar bu işlemi tekrarlayın.

ateş düşürmek

ateş düşürmek

    4.Ilık Su ile Duş Aldırın

40 derece ve üzerinde ateş sorunu yaşayan çocuklarınıza ılık su ile duş aldırırsanız damarlarındaki ateşi yükseltmeyerek faydalı bir girişimde bulunursunuz.

ateş düşürme

ateş düşürme

    5.Duştan Sonra Kurulamayın

Duş aldırdıktan sonra ateş ciltteki suyun buhar haline gelmesiyle daha da düşer. Fakat çocuğunuzun üzerini hemen bir havluyla örterek kurularsanız bu imkandan yararlanamazsınız.

ateşi çıkan çocuklara ne yapılmalı

ateşi çıkan çocuklara ne yapılmalı

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir