Basit Şekilde Para Biriktirmenin Yolları

Günümüzde para kazanmak oldukça zor olsa da kazanılan paranın harcanması oldukça kolay olabiliyor. Bundan dolayı pek çok kişi ne kadar istemiş olursa olsun fark etmez parasının hesabını tam olarak bilemiyor, ayrıca da yaptıkları borçlar ile beraber kendilerini çok daha büyük borç bataklarına sürükleyebiliyorlar. Bunun önüne geçmek adına ise tasarrufa hiç zaman yitirilmeden başlanmalı.

para biriktirmek

para biriktirmek

Elektrik Tasarrufu

Evlerin olmazsa olmazı buzdolabı seçimi doğru yapılmalı. Enerji tasarruflu buz dolaplarının yanı sıra ihtiyaç duyulacak büyüklükte bir buzdolabı satın alınmalıdır. Yemek fırında pişirildiği zaman kapağı sürekli olarak açılmamalıdır. Ev ya da iş yerinde kullanılacak olan ampullerin seçimi esnasında da yine mümkün olduğunca kullanıcı dostu ampuller arasından seçilmelidir. Böylece istenilen elektrik tasarrufu sağlanmış olacaktır.

Alışverişten Tasarruf

Yapılacak olan alışveriş öncesinde dikkatli bir şekilde araştırmalar yapılmalıdır. Bu araştırmalar esnasında mutlaka en uygun fiyatların bulunduğu marketler ve pazarlar içerisinden tercihlerin yapılması önem kazanacaktır. Harcamalar yapılırken her zaman öncelik acil gereksinimler alınmalıdır. Lüks tüketim ürünlerini sürekli olarak almak, tahmin edilenden çok daha büyük harcamaların yapılmasına sebebiyet verebilecektir. Örneğin sürekli olarak dışarıda yemek yemeyi tercih etmek yerine, bunu en fazla ayda bir gün ile sınırlandırmak gerekir.

birikim

birikim

Gelir Gider Dengesini Doğru Tutun

Ne kadar borcun olduğu ve bu borçların nerelere ödenmesi gerektiğinin bilinmesi; maaş alındığı zaman ödemelerin nasıl yapılacağı konusunda net fikirlerin elde edilmesini sağlar. Böylece borç miktarı azaldıkça tasarruf edilme olanağı da artacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir