Regl Öncesi Sendromları

Regl öncesi sendromları, kadınların menstrüel döngüsünün bir parçasıdır. Bu döngü normalde 28 gündür ama bazı kadınlarda 25 ila 35 gün olarak değişkenlik gösterir. Neyse ki adet öncesi sendromları bu döngünün ufak bir parçasıdırlar ve şansınızın seviyesine göre birkaç saat ya da birkaç gün sürerler. Her 3 kadından biri bu semptomları yaşamaktadırlar.

Bazıları adet öncesi sendromlarının tamamen psikolojik olduğunu iddia etmektedir ama menstrüel genetik de bu durumda rol alır. Bunun tamamen psikolojik olduğu kanıtlanmamıştır.

Bu semptomlar kişinin adet görmesinden önce başlar ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

regl ağrısı

regl ağrısı

Temel semptomlar şöyledir: Baş ağrısı ya da migren,karın ağrısı,  libidoda düşüş, az miktarda da olsa kilo alımı, bedenin şişmesi, göğüslerde hassasiyet, karın krampları ve şişme, sırt ağrıları, mide bulantı ve kusma, kabızlık ve ishal, sivilce ve ciltte oluşan problemler, sinirlilik ve aşırı öfke halleri.

Ne yazık ki şu ana kadar tıp bilimi bunu önlemek için medikal bir yöntem bulamamıştır.  Ama yine de bu semptomlar için bu alanda uzman bir kadın doğum uzmanına giderek, destek alınabilir

Deneyebileceğiniz Pratik Öneriler:

Muhtelif ağrılar için: Ağrı kesiciler yardımcı olabilir.

İshal: Yeterince su tüketmelisiniz. Alkol almaktan kaçının ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Yeşil çay ya da nane çayı gibi bitki çaylarını ise rahatlıkla tüketebilirsiniz.

regl sendromu

regl sendromu

Vücudunuzun su tutmasını engelleme adına çok tuzlu gıdaları yemeyin. Adet görmeye başlamadan önce şekerli yiyeceklerden uzak durun, bunun yerine karbonhidratlara yönelin. Çikolata ve badem regl sendromlarına iyi gelen yiyeceklerdir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bunun dışında aromatik yağlar ile yapacağınız ılık bir duş, ayaklarınızın altına yastık koyarak yukarı doğru uzatma da size iyi gelebilecek diğer yöntemler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir