Akne Neden Oluşur?

Güzel görünümün baş düşmanı olan cilt problemlerinde en sık rastlanan akneler herkesin dönem dönem savaş verdiği sağlık sorunlarındandır. İz olarak kalmasında etkili olduğu düşünülen sıkma işlemi yapılmasa da önlemi alınmadığında ciltte kalıcı lekelenmeye yol açabilen aknelerin neden oluştuğunu bilmek, mümkünse o uygulamalardan kaçınmaya ve doğal olarak akne oluşumunu azaltmaya hatta önlemeye bile yeterli olabilir.

Akne tedavilerinde önce neden oluştuğu bilinmeli ve ona yönelik tedavi yöntemi seçilmelidir. Başlıca nedenlerinden en bilineni ergenliktir. Hormonal değişimin söz konusu olduğu bu dönemde cilt yüzeyindeki yağ miktarı arttığından, cilt yüzeyinden atılması kısmında bakterilerin gelişmesiyle akneler oluşuyor. Yalnızca yüzde değil omuz, göğüs, sırt gibi bölgelerde de sıkça rastlanır.

akne tedavisi

akne tedavisi

Sağlığı Tehdit Eden Durumların Habercisi Olabilir

Erken ergenlik denen 8 – 9 yaşlarından önce çocukların ergenliğe girdiği bu rahatsızlıkta başta hızlı büyüme ve büyüme süresinde kısalma söz konusu olabilir. Bunun dışında hormon bozukluğu olarak bilinen ve genelde kadınlarda görülen Polikistik Over Sendromunun da belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda doktora başvurarak mevcut durumun tam olarak gözlemlenmesi önemlidir.

Bazı mesleklerde özel kimyasallarla temas halinde olmak da akne oluşumuna yol açabileceği gibi yağlı ve cilt gözenekleri geniş olan cilt tipleri, sigara kullanımı, yoğun biçimde işlenmiş karbonhidrat tüketimi, kortizon ve sporla ilgilenen kişilerin sıkça kullandığı steroidler vb. ilaçlar, kozmetik ürünler ve sinir, stres de akne oluşumunda başrol sahibi unsurlardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir