Teknoloji Gene Sağlığın Hizmetinde Mr ve Pet

Alzheimer gibi beyin hastalıklarının tanısında kullanılan MR, moleküler düzeyde görüntüleme sağlayan PET ile birleşti. Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı mümkün olacak. Hastanın daha az radyasyon almasını sağlayan cihaz, daha önce saptanamayan kitle ve lezyonları da ortaya çıkarıyor. Böylece teknoloji bir kez daha insan hayatına yardım ediyor.

Unutkanlık Diye Başlıyor

Genelde hastalar doktorlara unutkanlık sorunuyla başvuruyorlar. Yaşlandıkça hafıza kaybının ve bir şeyleri hatırlayamamanın normal karşılanması Alzhemer derdinin teşhisini güçleştiriyor. Doktorlar bazı yöntemler sayesinde unutkanlık ile alzhemer arasındaki farkı anlayabiliyorlar.

mr

mr

MR, beynin içini anlamak için iyi bir yöntem. Beynin bazı bölgelerinin çok hassas olduğu biliniyor, buralarda erken gelişim tespit edilebiliyor.  PET MR’da ise beyinde oluşan moleküler değişiklikler görülebiliyor. Bazı bölgelerde protein birikiyor ve bu oluşumlar doktorlarca izlenebiliyor.PET MR sayesinde kişinin yaşadığı unutkanlığın ayrıntılı nedenleri ortaya çıkıyor ve Alzhemer kesin olarak teşhis edilebiliyor. Bu hastalıkta beyne giden kan akışının yavaşladığı bir gerçek.

pet mr

pet mr

Bu yüzden engellemek için kiloyu korumak, sigaradan uzak durmak ve tansiyonu yüksek tutmamak lazım. Aynı zamanda sürekli beyni meşgul edici aktiviteler tavsiye ediliyor. Bunların başında da bulmaca çözmek geliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir