Kış Mevsiminde Hamilelik için Beslenme Önerileri

Anne adaylarının hamilelik dönemlerini kış aylarında yaşarlarsa genel anlamda beslenmelerine dikkat etmeleri gerekebilir. Beslenme listesinde bazı sağlıklı besinlere yer verilmesi gerekeceği gibi, mevsimden dolayı da yaz mevsimine göre değişiklik gösteren bir beslenmeleri olacaktır.

kış ayında hamilelik

kış ayında hamilelik

Kış döneminde metabolizma, en iyi şekilde çalışmasına özen gösterilmelidir. Bu hem anne adayının sağlığı hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için önemli detaylardan biridir. Sağlıklı beslenme içeriği ise; protein, karbonhidrat, vitaminler ve minerallerin olduğu bir içerikte olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kış Aylarında Ne Yenir?

Kış mevsiminin sebzeleri olan karnabahar, pırasa, kereviz ya da ıspanak… Yeşil yaprağı olan tüm sebzeleri denemeli, tüketmelisiniz. Bu yeşil yapraklı sebzelerin tamamı, hamileliğin kışın daha rahat ve elbette sağlıklı geçmesini sağlar. Sabah kahvaltısı sonrası C vitamini eksik olmaması gerekir. Bunun içinse tüketebilinir meyveler bellidir: Mandalina, portakal ve greyfurt.

hamilelikte beslenmek

hamilelikte beslenmek

Akşam yatmadan önce yukarıda ki C vitamini içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Akşam yatmadan önce anne adaylarının tüketebilecekleri meyve muz olabilir. Sadece vitamin ve mineral almaz; aynı zamanda metabolizmanızda da düzenli çalışmasında yardımcı olmuş olursunuz. Kış döneminde güneşi fazla göremediğimiz için, D vitaminine de dikkat edilmesi gerekir. Yazın hamile olan anne adayları, güneşe çıkarak D vitaminini alırlar. Fakat mevsimlerden kış olunca, hamilelik döneminde D vitamini için balık tüketimi önemlidir.

hamilelikte dengeli beslenme

hamilelikte dengeli beslenme

Haftada bir gün balık, porsiyon halinde tüketilebilir. Protein ihtiyaçlarını alacağınız besinleriniz yumurta, tavuk, balık ve et gibi besinler olmalıyken; kalsiyum içinse yoğurt, peynir ve süt ürünlerinin geneli olmasına önem vermeniz gerekecektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir