Takıntı hastalığı nedir?

Temel olarak takıntı, istem dışı olarak insanın aklına tekrar tekrar gelen, aklından bir türlü atamadığı düşünce ve fikirlerdir. Genelde bu fikirler mantıklı şeyler olmasa da kişi bunlardan kendini kurtaramadığı için o düşünce çerçevesinde sürekli aynı hareketleri yapar. Takıntı hastalığı, bilimsel olarak obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olarak adlandırılır.

Örneğin sürekli temizlik düşüncesi, sürekli el yıkamayı ya da temizlik yapmayı gerekli görmelerine neden olur. Bu nedenle de etraflarında birlikte yaşadıkları kişileri de mutsuz ederler. Çünkü takıntı hastalığı olan insanlar, kendi takıntılarını çevresindeki insanların da yaşamaları gerektiğini düşünürler. Örneğin eğer OKB sorunu yaşayan bir anneniz varsa ve ellerini üst üste beş kez yıkıyorsa, sizin de bu kadar yıkamanızı, hatta onun gösterdiği taktikleri uygulamanızı bekleyebilir.

Takıntı hastalığının dereceleri var mı?

Takıntı hastalığı nedir?

Evet, takıntı hastalığının dereceleri vardır. Bu hastalıktan mustarip olan bazı kişiler, kendilerini günlük yaşantılarını sürdüremeyecek kadar, hatta evden dışarı çıkamayacak kadar baskı altında hissedebilir. Örneğin temizlik takıntısı yüzünden evlerine misafir bile alamayabilirler. Çünkü evindeki eşyaların düzeninde yaşanabilecek ufak bir değişiklik yüzünden kendilerini mutsuz hissedeceklerdir. Ciddi bir rahatsızlık olan OKB’nin kendi kendine geçmesini beklemek doğru değildir; bu nedenle kişinin psikolojik tedavi görmesi gerekir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir