Şeker Pembe Renkli Gölün Sırrı

Bir gölü şeker pembesi rengine boyamak mümkün mü? Normal şartlarda bu çok zor olmalı, ancak Avustralya’nın Melbourne Westgate Park’ındaki bir göl her yıl şeker pembesi renge bürünerek olağanüstü bir manzara sergiliyor.

Avustralya Gölü Neden Pembe Oluyor?

Melbourne Westgate Park’taki bir tuz gölündeki bu doğal olayın sırrı, aşırı tuzluluk koşullarında gelişen tek hücreli bir yosundan kaynaklanıyor. Sıcak ve kuru şartlar sonrasında göl suyunun buharlaşıp tuzluluk derecesini 8-10 katına” yükselttiği bölgede yüksek tuzluluk, yüksek sıcaklıkların ve yağış miktarının az olduğu dönemlerin ardından sık görülüyor. Bu koşullar altında çok az organizma hayatta kalabiliyor, ancak Westgate Park gölünde “Dunaliella Salina” adlı tek hücreli bir alg yaşayabiliyor. Tuz ortamı oluşmaya başladığında, alg toplulukları bir renk pigment sınıfı olan karotenoidler üretmeye başlıyor ve sular şahane bir pembe renk alıyor.

Avustralya pembe göl nerede

Avustralya pembe göl nerede

Dünyada Pembe Renk Olan Başka Göl Var mı?

Westgate Park’ta görülen bu, hemen hemen her yıl yaşanan doğal olay, şeker pembesi renk için çok özel şartlar olmasına rağmen, bu fenomen düşündüğünüz kadar nadir değil. Doğal olarak oluşan pembe göller arasında Avustralya’nın Murray-Sunset, Batı Avustralya’daki Lake Hillier, İspanya’da Salina de Torrevieja, Kanada Dusty Rose Gölü, Kuzey Rusya’daki Burlinskoye Gölü ve Senegal Retba Gölü bulunuyor.

pembe göller nerelerde var

pembe göller nerelerde var

Ne yazık ki doğanın bu muhteşem manzarası uzun süre kalmıyor; sıcaklıkların azalması ve kış şartlarının başlaması ile sular tekrar normal mavi tonlarına dönüyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir