Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saçların uç kısımlarının mat, kuru ve cansız bir görünüme sahip olması saç kırığı olarak ifade edilir.

Saçların sık olarak boya ve perma gibi kimyasal işlemler görmesi sebebiyle bu durum meydana gelmektedir. Ya da saçların gergin olarak sürekli toplanması ve havasız kalması kimyasal olmayan sebepler arasındadır.

Ancak en çok saçlara zarar veren faktör yeterince bakım yapmamaktır. Bakımsız ve nemsiz olan saçlar kırılmaya eğilimlidir. Bu sebeplerden dolayı saçlar kuruyup cansız bir görüntü oluşturmaktadır.


Bu durum ile karşılaşıldığında tek çözüm bazen saçların uçlarından kesmek olabilmektedir. Saçların kısaltmasını veya uçlarından kesilmesi istenmiyorsa saç bakımı oldukça önemlidir. Saç bakımının yapılması kırıkların giderilmesini ve saçların canlı bir görüntüye ulaşmasını sağlamaktadır. Saç bakımı için yapılması gereken bazı adımlar vardır.

1. Onarıcı Şampuan

Piyasada kullanılmakta olan şampuanların içerikleri birbirinden farklıdır. Saç kırıkları olan kişiler özellikle onarıcı ve besleyici içerikte şampuan kullanılırlar. Bu sayede nemsiz saçların nemlenmesi ve cansız görünümün onarılması sağlanmaktadır.

2. Yüksek Isı Zararlıdır

Düzleştirici, maşa ve fön makinesi gibi kuru ve yüksek ısı veren makinalar saçlara oldukça zarar vermektedir. Bu makinaların sık kullanılması saçları yıpratmaktadır.   Ancak kullanılması gereken durumlarda önceden saçan yüksek ısıdan koruyucu kremler uygulanmalıdır. Bu sayede saç ısının verdiği zararlı etkilerden korunabilir.

3. Doğru Maşa Kullanımı

Maşa kullanımı sırasında maşayı saç diplerinden itibaren uygulamak saçların ucunun daha az zarar görmesini sağlamaktadır. Bu sayede saç uçlarına maşa direkt değmemiş olur.

4. Saç Kurutma

Banyo sonrası saçların kurutulması için pamuk yapıda havlular kullanılabilir. Bu sayede saçın ıslaklığı alınarak saçların nemli yapısı korunmaktadır.

5. Saç Tarağı 

Plastik gibi sert malzemelerden üretilmiş tarakların kullanımı saçları yıpratmaktadır. Ancak yumuşak malzemeden oluşmuş tarakların kullanımı saç derisine ve zarar vermemektedir. Saçlar taranırken yukarıdan aşağıya doğru yumuşak şekilde zorlanmadan taranmalıdır. Bu sayede saçların yıpranmasının önüne geçilebilir.

6. Bakım Kremleri Ve Besleyici Yağlar

Banyonun öncesinde ve sonrasında saç bakım kremleri ve besleyici yağların kullanılması saçları güçlendirecektir. Bakım yağlarının besleyici özelliği sebebiyle saç uçları canlanmakta ve nemli bir hale gelmektedir. Ve hatta kırıkların giderilmesini sağlamaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir