Böbrek Hastalıklarının Tanısı Geç Yapılıyor

Böbrekler vücudun hayati öneme sahip bazı fonksiyonlarını gerçekleştiren çok önemli organlardır. Vücutta iki tane böbrek bulunuyor ve bunlar her gün vücuda alınan sıvıların fazla olan miktarlarını damıtarak atık halinde atılmasını sağlıyor. Böbrek hastalıkları bu fonksiyonların doğru bir şekilde yapılabilmesine engel oluyor ve bu, hasta kişiye ciddi rahatsızlıklar ve ağrılar yaşatabiliyor.

Böbrek Hastalıklarının Tanısı Geç Yapılıyor

Böbrek Hastalıklarının Tanısı Geç Yapılıyor

Bazı böbrek hastalıklarını belirtilerinden farkedebilmek mümkün. Örneğin böbrek iltihaplanmasında ağrılar beliriyor ve idrar rengi değişiyor. Bazı hastalıklarda ise uzun zaman ağrı olmadığı ve idrar rengi değişmediği için tanı zorlaşıyor.

Böbreklerde Hastalık Belirtileri

Yüksek tansiyon  böbrek hastalığının bir belirtisi olabilir. Kendinizi sürekli bitkin ve yorgun hissediyorsanız, sık sık kaslarınızda kramp oluşuyorsa ve kas ağrılarız varsa, uzuvlarınızda yanma ve batma gibi şikayetleriniz varsa bunların nedeni böbrek hastalığından kaynaklanabilir. Bir böbrek hatalığının en belirgin semptomu düzensiz olarak ve sık bir şekilde idrarınızın gelmesidir. Özellikle gece yataktayken sürekli idrarı gelen kişilerde böbrek hastalığı olma ihtimali çok yüksektir. Böbreklerinizi konrol ettitmek üzere laboratuar testi yaptırmanızda mutlaka fayda var.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir