Çocuklar İçin Beyin Jimnastiği, İsim Şehir Oyunu

Genelde evlerde, okullarda ve kalabalık ortamlarda oynanan isim şehir oyunu çocukların hem sosyalleşmesini hemde beyin jimnastiği yapmalarını sağlar. Teknolojinin gelişmesiyle çocukların çok ta rağbet göstermediği bu oyunu ebeveynlerin teşvik etmesi ve çocuklarına yol göstermesi gerekiyor. Ne kadar eski bir oyun olsa da kolay kolay unutulmayan klasik oyunlardandır.

İsim şehir oyunu çok kolay bir şekilde anlaşılan ve çabuk kavranan bir oyundur. Oyun sırasında eğlenceli, bilgilendirici ve zevkli anlar yaşanır. Kişilerin farklı bakış açıları düşünce zenginlikleri oyuna yansır. Ayrıca bu oyun için para harcamanıza veya herhangi bir araç almanıza gerek yok hepimizin evinde olan kağıt kalem ile kolayca oynanır.

Peki oyun nasıl oynanır?

isim şehir
En az iki arkadaşla oynanır. Oyuncular için sadece kağıt ve kalem yeterlidir. Kağıda kategoriler halinde isim, şehir, hayvan, bitki, eşya ve artist yazılır. Bir arkadaş içinden harfleri saymaya başlar ve diğer arkadaş dur dediği an arkadaşı içinden saydığı harfi söyler.

Örneğin B harfi geldiğini düşünelim; B ile isim, B ile şehir, B ile hayvan, B ile bitki, B ile eşya ve B ile artist kağıda yazılır. Oyuncular kağıda yazdıklarını söyler, aynı kelimeleri yazanlar 10 ar puan, farklı kelimeler yazanlar 20 puan alır. Aklına herhangi bir şey gelmeyip boş bırakanlar ise sıfır puan alır. Oyun sonunda puanlar toplanır ve kazanan ilan edilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir