Neden Evinizdeki Nem Seviyelerini Takip Etmelisiniz?

Evinizde iyi hava kalitesinin korunması, tüm ailenin sağlığı için önemlidir. Fazla ya da düşük nem, sağlıksız havadaki partiküllerin yükselmesine neden olabilir. Sağlık bilim insanları, evdeki nispi nemi % 30 ile % 50 arasında tutmanızı önerir. Evinizdeki seviyeleri, çoğu ev teknolojileri mağazasında bulabileceğiniz bir dijital nemölçer veya higrometre ile kontrol edebilirsiniz.

Evinizdeki kapalı ortam havanızın çok nemli olup olmadığını; pencerelerdeki buhar, kumaşların veya parke zeminlerindeki su izleri, mobilya veya halıda eskime veya küf kokusu, banyolarda, bodrumda veya lavabonun altındaki küflerden anlayabilirsiniz. Bu belirtiler, alerjenler, tahriş edici maddeler ve bazen potansiyel olarak toksik maddeler üretir.

 Evinizdeki Nemi Azaltmak için 3 Etkili İpucu

  • Yüksek nem seviyeleri ile mücadele etmenin en kolay yolu klimayı çalıştırmaktır. Hâlâ yeterli değilse, havayı kurutmak için bir nem alıcıya yatırım yapmanız gerekebilir. Bir nem alıcı satın almak iyi bir seçenektir, ancak evinizin nem seviyelerini azaltmak için kullanabileceğiniz basit tasarım hileleri de vardır.
  • Tuvaleti yeniden dekore ederken, küf direnci olan boya ve astar kullanmayı düşünün. Bu boyayı duvarların alt kısımları için kullansanız bile, eski küf lekelerini örtebilir ve yeni lekelerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Küf ve küf oluşumunu önlemek için döşeme zeminleri ve banyo halılarını da değiştirebilirsiniz.
  • İç mekân nem oranını düşürmek ve evinizi ferah hissetmek için saksı bitkileri ekleyin. Bir zambak türü bitki, yaprakları vasıtasıyla nemi ve toksik maddeleri emebilir. Asılabilir bir sarmaşık havada yükselen nemi emerler ve onları evden çıkarma konusunda endişelenmeniz gerekmez.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir