Montignac Diyeti İle Bugüne Kadar Yapmış Olduğunuz Tüm Diyetleri Unutun!

Bir beslenme şekli olarak benimsenen bu diyet, Michel Montignac tarafından geliştirilmiştir. Kalori alımını engelleme ve kalori harcanmasını artırmanın tam aksi yönünde yaptığı çalışmaları ile önemli olanın kalori olmadığını, kişinin tükettiği besinin ne olduğu ile ilişkilendirilmiş bir diyet şekli ortaya attı.

kalori

kalori

Glusidli bir besinin tüketildiği esnada kanda bulunan şeker oranını hesaplayan şey Glisemik indekstir. Bu glisemik indeks ne kadar yüksek ölçülürse, pankreasın salgıladığı insülin hormonu o kadar yüksek olur. Gereksiz salgılanan insülin hormonunun sonucunda ise kişi kilo alır. Yani, demek istene odur ki, glisemik indeksi düşük olan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu sayede kilo alımlarının önüne sağlıklı bir şekilde geçilebilir.

sebze

sebze

Bu diyet çok düşük kaloriye sahip ve şok diyet adı verilen beslenme biçimine karşı oluşturulmuş bir beslenme şekli düzeneğidir. Diyetin özünde, hayvansal ve bitkisel kökenli olmak üzere iki tür protein bulunur. Bu proteinlerden bazıları; et, sakatat, şarküteri ve balık ürünleri olan yengeç, istiridye ya da süt ve süt ürünleri şeklinde başlıklar halinde incelenebilir.

proteinli besinler

proteinli besinler

Bitki kökenli proteinler ise; soya fasulyesi, badem, fındık, bakliyatlar, çikolata ve sebzelerde bulunan proteinlerdir. Gerçek bir diyette alabileceğiniz protein içeren besinler bu şekildedir. Siz de hem sağlığıma zarar gelmesin hem de zayıflayayım diyenlerden iseniz, bu diyet tam size göre.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir