İkna Edici İnsanların Ne Gibi Özellikleri Var?

İnsanların bazıları sosyal yaşantılarında çevreleri ile iletişime geçerken daha içlerine kapanık olurlar. Bazı insanlar ise bu insanların tam aksine karşılarındaki kişilere daha açık ve ikna edici bir tavır sergileyebilirler. İnsanların ise diğer insanları ikna edici konuşma yapmanın yönlerini aramaya devam ediyor.

ikna edici olmak

ikna edici olmak

İnsanları ikna etmek istiyorsanız ilk önce iyi bir dinleyici olmayı öğrenmeniz gerekiyor. İnsanlar hayatlarında genellikle karşılarındaki kişilerin onları dinlemelerinden hoşlanırlar. Doğru bir şekilde karşınızdaki kişiyi dinlerseniz, dinleme sonrasında karşıdaki kişi size aslında bazı püf noktalarını belirtecektir. Konuşma bittiği zaman ucu açık ve kapalı olan sorular sorarak kişinin kontrolünü elinize alabilirsiniz.

Pek çok kişi kendi fikirlerinin önemsenmeyeceğini düşünerek fikirlerini belirtmekten kaçınır. Aslında durum tersidir. Fikirlerinizin önemsendiği asla unutmamanız gerekiyor.

Öğüt Yerine Tavsiye Verin

İnsanlar karşılarındaki kişileri dinlerken anlatılan durumun bir parçası olmak isterler. Bu yüzden karşınızdaki kişiyi dinlerken ara ara siz de sohbete katılın ve kendinizi bu konuya daha fazla dahil etmeye çalışın.

ikna etmek

ikna etmek

İnsanlar size anlatacaklarını anlattıktan sonra onlara ufak tefek öğüt vermeye başlayabilirsiniz. Ancak kişilere öğüt verirken daha çok onlara bir tavsiye veriyormuş havası takınmanız gerekiyor. Aksi takdirde öğütleriniz karşı taraf için itici gelebilir.

Tavsiyelerinizi verdikten sonra karşıdaki kişi sizi daha fazla dinlemeye başlayacaktır. Bu noktadan sonra ise o kişinin hayatında daha ikna edici ve fikirlerine değer verilen biri haline gelebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir