Hava Değişimi Cildi Olumsuz Etkiliyor

Mevsimsel hava değişimlerinin yanı sıra sıcak ortamdan ani soğuk ortama geçiş yapmak da cildi olumsuz etkiliyor. Yaz sıcağından kaçınılmak için açılan klimalar ya da kış mevsiminin de evin sıcak ortamından aniden çıkan soğuk rüzgar sebebi ile nem kaybı artar. Özellikle yaz ya da kış ayları fark etmeksizin düzenli olarak su tüketimine yer vermek gerekir.

cilt sorunu

cilt sorunu

Bunun yanı sıra günlük nemlendiricinin kullanılması da son derece önemlidir. Fakat cilt denilince akla ilk gelen yaz olsa da ayaklarda bu değişimlerden etkilenirler. Özellikle yaz aylarında açık ve havadar olan ayakların kış aylarında çorap ve ayakkabılar ile saatlerce kapalı kalması mantar hastalığının baş göstermesine sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra cilt lekeleri, döküntüler, sedef hastalıkları da genellikle mevsim değişimlerinde artar cilt hastalıklarıdır.

Neler Yapılması Önerilir?

  • Hava değişimlerine karşı cildi korumak için mümkün olduğu kadar çok soğuk ya da sıcak ortamların yaratılmaması önerilir. Yaz ve kış aylarında ev ısısının aşırı olmaması dışarı ile uyumu yakalamanıza destek olacaktır.
hava değişimi

hava değişimi

  • Yaz ve kış aylarında bol bol su tüketmeniz önerilir.
  • Genel vücut bakımına her mevsim aynı özeni göstermeniz ve nemlendirici kullanımına yer açmanız son derece önemlidir.
  • Ayak rahatsızlığına karşı mutlaka gerekli önemler alınması gerekir. Özellikle pamuk çorap kullanımı önerilir. Her gün aynı ayakkabının giyilmesi bakteri üretimini artıracağı için önerilmez.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir