Hangi Besinde, Hangi Vitamin Var

İnsanlar yaşam dönemlerinde karşılaştıkları sağlık problemlerinin temel nedeni incelendiğinde en büyük etken vücudun gerekli vitamine sahip olmamasından kaynakladığı ifade edilir. Bu nedenle ilaç takviyesinden önce gerekli vitamini almak için uygun besin öğesi tüketilmelidir. Öncelikli olarak hangi besinde hangi vitamin var iyi bilmek gerekir. A vitamini yaşam dengesi için önemli olan vitamindir.

vitamin

vitamin

A vitaminine sahip olan besinler karaciğer, süt, kuru kayısı, havuç, ıspanak, ve kabaktır. Vücudun ihtiyaç duyduğu yeterli olmaması durumunda birçok hastalığa davetiye çıkaran vitaminlerden birisi de D vitaminidir. D vitamini içeren besinler genellikle yağlı olan balıklardır. Özellikle somon balığı ve karides D vitamini için tercih edilen balık türüdür.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

E vitamine sahip olan besinler ise zeytinyağı, ay çekirdeği, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mango ve muz da çok yaygın olarak bulunur. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı ihtiyaç duyulan C vitamini ise turunçgil meyvelerin dışında siyah üzüm, yeşil biber, karnabahar, brokoli, lahana, domates ve böğürtlende çok yaygın olarak görülür. C vitamini içeren besinler özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilmelidir.

vitaminler

vitaminler

Çünkü C vitamini bağışıklık sistemi ile alakalıdır. B vitamini dışında insan vücudunun ihtiyaç duyduğu diğer vitaminler ise B1,B2,B3,B5,B6 ve B12 vitaminleridir. İçeriğinde B1 vitamini bulunan besinler tam tahılların yanı sıra soya fasulyesi, pirinç, kepekli ekmek ve yer fıstığıdır. B2 vitamini ise et, karaciğer, süt, balık ve baklagillerde bulunur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir