Gece Acıkıldığında Ne Yapılmalı?

Uzmanlara göre kilo alınmasının en büyük nedenlerinden biri, gece atıştırmalarıdır. Bunu sebebi olarak ise, diğer öğünlerde yeterince beslenmemek ve ara öğünlerin atlanarak gece çok fazla acıkılması olarak gösterilir. Dolayısıyla özellikle diyet döneminde kilo verebilmek için geceleri acıkmayacak şekilde, gün içerisindeki beslenme rutinini baştan düzenlemek gerekir.

diyet

diyet

Diyet Döneminde Gece Atıştırmalarını Geçiştirmenin Yolları

Gün içerisinde öğünlerin yeterli miktarda tüketilmemesi, kilo vermek için aç kalınması ve öğünlerin atlanması; akşamları daha çok yemek yenmesine sebep olur. Özellikle yemek sonrasında yatıldığı zaman metabolizma oldukça yavaşlayıp, sindirim zorlaşacağından yenilen yemekler yağa dönüşür ve bu tip gece atıştırmaları, kilo alımına sebep olur.

diyet yapmak

diyet yapmak

Gece atıştırmalarını önlemenin en iyi yolu, evde atıştırmalık her hangi bir malzeme bulundurmamaktır. Özellikle televizyon karşısından bir şeyler yeme alışkanlığı olan kişiler, bu tür yiyeceklerden uzak durmalı; bunun yerine meyve yemelidir. Ayrıca çoğu kişi, sıkıldığı zamanlarda da bir şeyler yemeyi çok sever. Bunu yenmek için, özellikle televizyon seyrederken herhangi bir el işiyle uğraşılabilir ya da kitap okunabilir.

Vardiyalı çalışan kişiler, geç saatlerde yemek yeme durumunda kalabilirler. Bu yüzden o saatlerde mümkün olduğunca lifli ve proteinli gıdalar tüketilmeli, yağ olarak ise zeytin ve avokado yağı tercih edilmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir