Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

 

Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle mevsim değişikliklerinde sıklıkla görülebilir. Özellikle kış aylarının etkisini fazlasıyla gösterdiği süreçte bebeklerin burun tıkanması sorunu yüzünden solunum esnasında hırıltı çıkması, uyuyamama ve çeşitli rahatsızlık belirtileri kendisini gösterir. Bu tarz durumlarda bebeklerin burnun açılması gerekir. Bebeklerin sümkürme yeteneklerinin henüz gelişmemiş olması nedeni ile burun tıkanıklığının ebeveynler tarafından açılması gerekiyor.

bebek

bebek

Banyoda Burun Temizliği

Bebeklerin burun tıkanıklığını açarken, kesinlikle burnun tahriş olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar bebeklerin burun tıkanıklığının önüne geçilebilmesi için özellikle banyo sırasında burunda bulunan mukusun temizlenmesini öneriyor. Özellikle banyo esnasında buruna giren su buradaki  mukusun yumuşamasını sağlar ki böylelikle normal zamanda yapılacak temizliğe göre daha kolay olarak gerçekleştirilebilir ve bebeklerin burnunu tahriş etmez.

bebekler

bebekler

Banyo esnasında burun temizliği için ebeveynler kağıt mendil, kulak çöpü, tülbent veya burun aspiratörleri kullanabilir. Bu ürünler ile yapılan temizliğe rağmen tıkanıklığın devam etmesi halinde serum fizyolojik içermekte olan solüsyonlar bebeğin burnuna damlatılarak, mukusun akması sağlanır. Böylelikle burnun dışında yumuşak bir kağıt peçete ile burun temizlenerek, tıkanıklık giderilebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir