Gün Işığının Ev Dekorasyonunda Önemi

İnsanların yaşam alanlarına güneş girmesi çok önemlidir. Öyle ki geçmiş dönemlerde insanlar “Güneş girmeyen eve doktor girer” şeklinde ifadeler kullanmış ve ışığın ev içerisindeki öneminden bahsetmişlerdir. Özellikle çalışan insanlar evlerinin ışık alması konusunda çok fazla ilgi sahibi olmasalar da yaşamının önemli bir bölümü evde geçiren insanlar evlerinin ışık almasının ne kadar önemli olduğunu bilmektedirler.

ev

ev

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar ilk doğan gün ışığının ev içerisinde olmasının çok önemli pozitif etki yarattığını ifade ederler. İnsanlar evlerine giren gün ışığı sayesinde bile kendilerini rahat hissedeler. Evin ışık alması dekorasyon anlamında ve duvar boyası rengi seçiminde bile etkilidir.

Dekorasyonda Işık Tercihleri

Evlerde her odanın ışık alması mümkün olmayabilir. Bu nedenle yapacağınız ev içerisi incelemelerinde ışığın az bulunduğu alanları tercih edebilir, yapay gün ışığı veren aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz. Led ve diğer gün ışığı veren aydınlatma ürünlerinin kullanım ömrü de uzundur. Ev dekorasyonunda ışığının az olduğu yerlerde yapacağınız aydınlatma ve renk seçiminde ışık algısını güçlendiren tonları seçebilirsiniz.

ledli aydınlatma

ledli aydınlatma

Ev dekorasyonunda mobilya seçimini, mobilyanın yönünü gün ışığının eve giriş şekline göre belirlemek gerekir. Açık raflar ve camlı üniteler uygun ürünlerdir. Evde yer alan ışık kaynaklarının doğru kullanılması gerekir. Çok güçlü aydınlatma ürünü kullanmak aynı zamanda odanın karanlık olduğunu ve bunu engellemek için kullanıldığını gösterir. Evlerde sık kullanan florasanla bunlara en iyi örnektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir