Dekorasyonda Sarı Renk Doğru Tercih mi?

Tam olarak farkında olunamasa da renkler duygularımızı, düşüncelerimizi ve de davranış şeklimizi etkiliyor. İç mekanlarda hayatımızı çevreleyen zemin, tavan ve duvarlar yanında mobilya ve dekorasyon objelerinde seçilen renkler ve malzemeler verdikleri sinyallerle duygularımızı biçimlendiriyor.

dekorasyonda sarı renk

dekorasyonda sarı renk

Hayatın kaynağı güneşin rengi sarı,  dekorasyonda fark yaratacak çok özel renklerden bir fakat olumlu ve olumsuz özelliklerine dikkat edilmesi gerekiyor!

Sarının Doğru Oranda Kullanımı

İyimser titreşimler yayan sarı rengin psikolojik karakterini pozitiflik, kendine güven,  umut gibi geleceğe ve dışa dönük beklentileri doyurabilen nitelikler oluşturuyor. Sıcak ve davetkar, enerji, sevinç, coşku, hız rengi sarı baskın özellikleri ile kişiye canlılık ve zindelik hisleri vererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Bulunduğu ortama aydınlık ve dinamizm getirerek algıları açan sarı rengin aşırı kullanımı anksiyete (aşırı kaygılı ve endişeli olma durumu) gibi psikolojik sorunlara neden olabiliyor!

Sarı Renk Hangi Odaların Dekorasyonunda Kullanılmalı?

Koridorlar ve antrelerde sarı renk, karanlık alanları daha aydınlık göstermek için yararlı fakat yatak odaları pek uygun bir yer olmayabilir.

sarı renkli dekorasyonlar

sarı renkli dekorasyonlar

Dekorasyon objelerinde, duvar boyalarında, mobilyalarda sarı kullanmak istiyorsanız sakinlik, dinginlik, kişisel hakimiyet istediğiniz yerlerde sarıyı çok kullanmamak gerekiyor.  Oturma odalarında ise diğer nesnelerin renkleri ile birlikte düşünmenizde fayda var. 1/3 oranında sarı rengi kullanmak olumlu sonuç vererek dekorasyonunuzun daha hoş görünmesine katkıda bulunur!

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir