Bilgisayarınızı Optimize Etmek için 5 İpucu

Optimizasyon yazılımını çalıştırmadan da PC’nizin hızını optimize etmek için kullanabileceğiniz bazı temel adımlar var. Burada sunduğumuz ipuçlarının hem anlaşılması kolay hem de takip edilmesi. Performanslı bilgisayar kullanımı için bilgisayarınızın gücünden tasarruf ederek Windows işletim sisteminizi güçlü tutmaya yardımcı oluyorlar.

1) Windows Dizin Hizmetini Devre Dışı Bırak

Windows’daki dizin, bilgisayarınızdaki dosya adı, değiştirilme tarihi, yazar, etiketler ve derecelendirme gibi özellikler dâhil olmak üzere dosyalar hakkında bilgileri depoluyor. Dizini asla göremezsiniz, ancak, PC’ye Windows İndeks Hizmeti’ni bırakmasını söyleyebilirsiniz.  Windows Vista’da Denetim Masası>Programlar ve Özellikler>Windows özelliklerini açma veya kapatma> Dizin Oluşturma Hizmeti sırası ile eşleşen onay kutusunun işaretini kaldırın.

bilgisayar

bilgisayar

2) Programların Sayısını Azalt

PC’nizin çalışan uygulamalarının bazıları arka planda yüklenir ve sürekli çalıştırılır. Bu programlardan bazılarının açıkça gerekli olana kadar yürütülmeleri şart değildir. Gerçekte hangi işlemlerin çalıştığını görmek için Windows Görev Yöneticisi’ni açın ve “İşlemler” sekmesini tıklayın. Gerekli olmayan uygulamaları kapatarak bilgisayarınızı hızlandıracak ve RAM’den tasarruf sağlayacaksınız.

3) Aero Renk Şemasını Kapat

Windows çalıştıran bir PC için en önemli, belirgin miktarda bilgisayar gücü ve kaynak tüketme pahasına Windows görünümünü güzelleştiren Aero renk şemasını kapatmaktır. Denetim Masası>Görünüm ve sesleri kişiselleştirme>Görünüm Ayarları>Pencere Rengi ve Görünümü>Daha fazla renk seçeneği için klasik Görünüm Özelliklerini Aç’ ı seçin. Ayrıca, Görünüm Ayarları> Efektler iletişim kutusu ile birkaç görsel efekti kapatabilirsiniz.

masaüstü

masaüstü

5) Güç Tüketen Görselleri Çıkar

Bilgisayarınızda çalışırken arka plan görüntülerine bakmak zorunda değilseniz, neden en sevdiğiniz renk türünün sağlam bir ekranıyla değiştirmeyesiniz? Bunun için Denetim Masası>Görünüm ve sesleri kişiselleştir penceresini i tıklayın. Masaüstü Arka Planı’nı tıklayın, Resim Konumu menüsünden ‘Düz Renkler’ seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir