Dekorasyonda Sıcak ve Soğuk Renkler Dikkatli Kullanılmalı

Belki de evinizin duvarlarınızı yeniden boyamayı veya yeni bir renk şemasıyla bir odayı yeniden dekore etmeyi planlıyorsunuzdur. Renklerin duygularınızı ve ruh halinizi nasıl etkileyebileceklerini düşünmek isteyebilirsiniz. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renkler, konfor ve sıcaklıktan açlığa, kızgınlığa kadar çeşitli duygulara yol açabilir.  Yeşil, mavi ve mor gibi soğuk renkler genellikle huzur, sağlık, duyarlılık duygusu yaratır.

dekorasyon

dekorasyon

Sıcak Renklerin Psikolojik Etkileri

Sarı veya turuncu renkler genellikle iştahla ilişkilendirilir. Restoran ve kafelerin bu renkleri ne kadar çok kullandığını merak ettiniz mi? Turuncu ve özellikle sarı gibi parlak renkleri kullanmak konusunda dikkatli olmak istersiniz. Daha fazla ışığı yansıtırlar ve aşırı derecede uyarıcıdırlar. Ayrıca, kalori hesabı yapıyorsanız, muhtemelen yemek odanızı veya mutfağı bu renklerde boyamak istemezsiniz. Romantizm için pembe, biraz heyecan, hareket için de kımızı kullanmanız önerilir.

Soğuk Renklerin Psikolojik Etkileri

Sakin ve huzurlu bir ortam mı arıyorsunuz? Yeşil veya mavi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu soğuk renkler genellikle dinlendirici olarak kabul edilir.  Yeşil renk, trafik yoğunluğu yüksek olan odalarınızda veya önemli miktarda vakit geçirilmesi gereken odalar için önerilir.

ev dekorasyonu

ev dekorasyonu

Başka bir soğuk renk olan mavi, genellikle solunumu ve kan basıncını düşüren, sakinleştirici ve dengeleyici bir renktir. Yatak odası, rahatlamanıza yardımcı olması için açık mavi, türkuaz tonlarını kullanmak için harika bir yerdir.

Mor, yaratıcılığı teşvik etmesi gereken uyarı ve huzur arasında güzel bir denge sağlamak için kırmızı ve maviyi kullanır. Açık mor, lila, leylak tonları da gerginliği gidermek için barışçıl etki yaratır. Bunlar, bir ev veya ofis için harika renkler olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir