Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Nedenleri

Kalça çıkıklığı tedavi edilmediği durumlarda ciddi sakatlıklara neden oluyor. Bebeklerde kalça çıkıklığı ilk nedeni sıkı kundaklamadır. Akraba evlilikleri de aynı şekilde etken olabiliyor. Bebeklerin sıkı şekilde sarılması zamanla eklemlerinin ve bacaklarının çıkmasına neden olabiliyor. Eskiden ve hala günümüzde yapılan kundaklama özellikle bebekler için bir sorun.

Doğru Kundaklama Şekli Nasıl Olmalı?

Kundaklama yapılacaksa yarım kundaklama yapılmalı. Bacak kısmı sıkı şekilde sarılmamalı. Kalça hareketlerini kısıtlayacak giysilerden de kaçınmalısınız. Kalça çıkıklığında bebeğin ultrasonografisi çekiliyor ve bebek kundaklaması yapılıp yapılmadığı ortaya çıkıyor.

bebekler de kalça çıkıklığı

bebekler de kalça çıkıklığı

Bilinçsizce kundaklama çocukların ileri yaşamlarını olumsuz şekilde etkiliyor. Yeni doğan bebeklere aslında tulumların giydirilmesi en uygunu. Bebeğin hareketleri rahat olmalı ve bebeği kıyafetler sıkmamalı. Bebeğinizi düzenli şekilde doktora götürmeli ve kalça durumunu kontrol ettirmelisiniz.

bebekler de kalça çıkıklığı

bebekler de kalça çıkıklığı

 

İlk tanı ve tedavi ile kalça çıkıklığının önüne geçiliyor. Tedavi edilmezse ileride sakatlıklar olabilir. Bebeklerinizi olabildiğince hareketlerinde serbest olacak kıyafetleri giydirin. Bebekler ufakken hareket halinde olur. Hareketleri kısıtlandığında daha çok ağlarlar. Bebeğinizin sağlığı her zaman önemlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir