Ayrılmaz İkililer

Günlük hayatta birbirine çok yakışan ikili kavramlar var. Bunları birbirinden ayrı düşünmek neredeyse imkansız. Birini hatırlayınca hemen öbürü de akla geliyor. Bu ikili sarmalları aslında her yere uygulamak mümkün. Örneğin varlığı ile daima sizi mutlu edecek şeyleri düşünün.

hamak ve uyku

hamak ve uyku

Bu listenin başında doğal olarak insanın sevdiği kişi akla geliyor. Evet, siz ve sevdiğiniz ilk sırada. Sonrasını sıralamak gerekirse en sevdiğiniz müzik ve bir kulaklık –  fazladan bir joystick ve bir oyun arkadaşı – film ve patlamış mısır – hamak ve uyku  gibi şeyler denebilir mi? Şıklar çoğaltılabilir.

Sırada Yiyecekler Var

Bu ikili sarmal kavramlar yiyeceklerde de bulunabilir. Çay ve simit en bilinen örneği. Ya da o muhteşem örnek olan kuru fasulye – pilav ikilisi. Tiryakiliği özendirmiş gibi olmayalım ama bir kahve – bir sigara da listenin içinde. Zeytin – ekmeği unutmamak gerek. Bu sarmal kavramı kişilere de uygulayabiliriz. Laurel’siz Hardy düşünülemez bile. Bizde ki Karagöz’ün Hacivat’sız kalması gibi bir durumdur bu. Ferhat hep Şirin ile anılacaktır, Romeo da Jüliet ile. Yalnız başlarına artık bir anlam taşımayacaklar dır.

kuru fasulye ve pilav

kuru fasulye ve pilav

İkili sarmal kavramlardan başka düşüncelerimizde çokça kalıplaşmış üçlü ifadeler de var. Hep ABC deriz. Ya da denklemler hep X,Y,Z bilinmezi ile kurulurlar. Hikayelerin giriş-gelişme-sonuç biçiminde ilerlemesi gerektiği öğretilmiştir. Bu üçlü kalıpların en zalim örneğini de bütün kadınlar bilir. Ölçüler 90-60-90 olmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir