Uydular ile Haberleşme

Günümüzde, kullandığımız cep telefonları da dahil olmak üzere tüm haberleşme sistemleri, artık uydular vasıtası ile yapılıyor. Haberleşme uyduları, günümüzde daha gelişmiş halleri ile istihbarat birimleri tarafından kullanılıyor.

Uydular ve Haberleşme Sistemleri

1957 yılına kadar yapılan çalışmalar sonucunda, uzaya ilk gönderilen uydu olan Sputnik uydusu, dünya yörüngesine yerleştirildi. Böylece insanoğlu, haberleşme alanında büyük bir adım attı.

haberleşme uyduları

haberleşme uyduları

Yörüngede bulunan sabit uydular, dünyada karasal hatların ulaşamadığı yerlere ulaşırlar ve kıtalararası kablo sisteminin bir devamı olarak çalışırlar.

haberleşme uyduları

haberleşme uyduları

Bu sistemler genellikle, yüksek frekanslı sinyallere ihtiyaç duyarlar. Uydu ile iletişim için, birbirini görebilen iki fiziksel noktaya ihtiyaç vardır. Ayrıca bu iki noktayı görebilen bir üçüncü noktada, tamamlayıcı bir unsurdur.

haberleşme uyduları

haberleşme uyduları

Bazı unsurlar; binalar, dağlar ya da yüksek yerler, uydunun yeryüzündeki noktaları görmesini engeller.Dünya yörüngesindeki uydular, yansıtıcılar olarak adlandırılır. Yeryüzünde bulunan istasyonlar vasıtası ile uydudan alınan sinyaller, diğer istasyonlara iletilir. Böylelikle televizyon yayınları ve diğer haberleşme mekanizmaları çalışmış olur. Yer istasyonundan gelen sinyali alma ve gönderme görevi, transponder adlı güçlendirici cihaz tarafından yapılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir