Tesettür Modasında Dubai Etkisi

İslam dininin emirlerinden birisi olan tesettür, bayanlara farz kılınmıştır. Her bayanın buna riayet etmesi istenmiştir. Bunun farkında olan moda tasarımcıları, bu kurallar gölgesinde ürün gamlarını genişleterek, Müslüman coğrafyasına doğru yayılma politikası izlemişlerdir. Bu politikanın bir sonucu olarak, her ülkede değişik ürünleri görmek mümkündür. Gelinen noktada, örf ve töreler yerlerini modanın rüzgârına bırakmış ve ortaya değişik manzaraların çıkması sağlanmıştır.

tesettür

tesettür

Değişen Tarzlar ve Yeni Moda Ürünleri

Tesettür modasının en belirgin olarak yaşandığı Dubai, İslam dünyasının en zengin yerlerinden biridir. Bu zenginlik insanların kıyafetlerine de yansımış ve tesettürde ki ana akımı,  burası üstlenmiştir. Eşarbın bağlanış tarzı, uzun giysiler ve desenli motifler, bu akımın etkisi dâhilinde üretilmiştir.

dubai modası

dubai modası

Ülkemizde ki tesettür modası başlarda, gelenek ve göreneklerimize bağlı kalınarak inşa edildi, değişen esintiler sonucunda gelenekler terk edildi ve ana akımın işaret ettiği yöne doğru kaymalar başladı. Özellikle son dönemlerde Arap turistlerin akın ettiği ülkemiz Dubai tesettür modasının etkisinde kaldı. Oralarda ki üretimler rağbet görmeye başlayınca, ülkemizde boy gösteren büyük markalarda, üretimlerini bu noktaya doğru yoğunlaştırmaya başladılar.

tesettür modası

tesettür modası

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir