Pano Aksesuarları Çeşitleri

Pano aksesuarları, elektrik panoları başta olmak üzere birçok üründe kullanılır. En sık kullanılan pana aksesuarı ise pano kilitleridir. Çünkü elektrik panoları tehlikeli olduğu için, gerek insanların panoların içini açarak zarar görmemesi, gerekse de panoların içindeki malzemelerin çalınma riskine karşı çeşitli pano kilitleri kullanılır. En yaygın olarak kullanılan pano aksesuarları ve özellikleri şunlardır;

Pano Kilitleri: Elektrik panolarının içinin açılarak, pano içerisindeki malzemelerin çalınması ve açan kişinin zarar görmesini engellemek amacıyla pano kilitleri kullanılır. Pano kilitleri, kare ve üçgen dişli olarak ikiye ayrılır.

Isıyla Daralan Makaron: Isı etkisi ile doğru orantılı olarak daralarak çapı küçülen özel yapım izolasyon malzemesidir. Kullanım alanı oldukça geniş olan daralan makaronlar, genellikle elektrik sanayisinde kullanılır. Elektrik panolarında yaygın bir şekilde kullanılan daralan makaronlar, kabloları yüksek ısıdan korur. Isıyla daralan makaronların kalınlıkları, 1mm ile 10mm arasında değişmektedir.

Kablo Çorabı: Esneyen yapısı ile kablo koruma görevi görür. Elektrik panolarında sıkça kullanılan kablo çorabı, pano içerisinde yüksek ısı altında çalışan boru ve kabloların zarar görmesini engeller. Kablo çorabı, -50 derece ile +150 derece sıcaklığa dayanabilmektedir.

Pano Termostatı: Elektrik panolarının iklimlendirilmesi için kullanılır. Pano termostatının ısı ayarı, 0 derece ile 60 derece olarak ayarlanmaktadır.

Somunlu Polyamid Kablo Rakoru: Elektrik panoları içerisinde yer alan elektrik kablolarının montajlanmasını sağlar. Kablo rakorları, 20 derece ile 100 derece sıcaklık aralığında çalışmaktadır.

Çelik Spiraller: PVC çelik kaplamalı spiraller, EMC korumanın gerekli olduğu endüstriyel ortamlarda kullanılır. Çelik spiraller, açık ve koyu renk olmak üzere iki farklı renkte üretilir ve 9mm ile 55mm arasında değişen kalınlığa sahiptir.

Pano Kapak Menteşesi: Pano kapaklarının açılıp kapanmasını sağlayan malzemedir. Pano kapak menteşelerinin kullanım alanları, yapımında kullanılan malzeme, menteşe dönüş açısı, ağırlık kaldırma kapasitesine göre farklı türleri vardır.

Elektrik panoları için kullanabileceğiniz en kaliteli pano aksesuarlarıhttps://www.ponismetal.com.tr/pano-aksesuarlari adresinden temin edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir