Mutfak Düzeni Nasıl Olmalıdır, Dekorasyon Önerileri

Mutfak dekorasyonu kadar, küçüklü büyüklü pek çok eşyayı barındıran mutfağın düzeni de görünüm ve pratik kullanım için önemli bir çalışmadır. Evinizde kendin yap tekniğinden yararlanarak, mutfağınızın her an düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz. Kolaylıkla uygulamaya koyabileceğiniz mutfak düzeni için pratik bilgiler yazımızda.

Mutfak Düzeni Nasıl Olmalıdır?

  • Kullanım sıklığı az olan eşyaların ortalıktan kaldırılması yoluyla mutfağınızda sadeleştirmeye gidebilirsiniz.
  • Birkaç basit yöntem kullanarak göz önünde bulunan eşyalara depolama alanları oluşturarak, hem alandan tasarruf edebilir hem de görüntüde iyileştirme yapabilirsiniz.
  • Ekstra dolap içi raflar ve duvara monte askılar kullanarak, mutfağınızda hoş ve otantik görüntüler yakalayabilirsiniz.
  • Mutfak düzeni dağınıklığın azaltıldığı, fazlalıkların kaldırıldığı, mevcut görünen eşyaların ise hoş tasarımlarla zenginleştirildiği pratik ipuçları yardımıyla mümkün olacaktır.

Mutfak Düzeni Dekorasyon Önerileri

Bardaklara Yer Açın

Mutfağınızı renklendirecek, adeta bir tablo görüntüsü oluşturacak bir çalışmadan yararlanarak, kupalar ile bardakları birbirinden ayırabilirsiniz. Bunun için evde kendiniz yapabileceğiniz oldukça basit mutfak dekorasyon önerileri bulunuyor. Bunlardan biri, öncelikle edineceğiniz tablo görünümlü bir tahtayı ister zımparalayın isterseniz de vernikleyin. Üzerine belli bir düzenle kanca veya küçük dekoratif çiviler çakarak, kupalarınızı depolama alanı oluşturun. Böylece bardaklarınız için ayırdığınız yer daha geniş ve ferah olacak, aynı zamanda kupalarınızla yaptığınız çalışma mutfağınızda bir tablo görevi görecektir.

Çekmecelerinizi Bölmelere Ayırın

Mutfak dolaplarınızdan bir çekmeceyi, minik ve küçük eşyaları içerisine yerleştirmek için, bölmelere ayırabilirsiniz. Böylece poşet çay benzeri malzemelerinizi daha düzenli bir şekilde yerleştirme fırsatı bulacaksınız.

Duvarlarınızda Çekmeceler Oluşturun

Her mutfağın çekmeceleri eşyalarınızı yerleştirmek için yeterli büyüklüğe sahip olmayabilir. Bu durumda ahşaptan veya doğal ağacı zımparalayıp vernikleyerek kendin yap duvar rafları yapabilirsiniz. Bu raflara ister baharatlık ister kevgir, çırpıcı gibi eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Lavabo Altı Dolabı Doğru Değerlendirin

Ufak ancak çok sayıda eşyayı barındıran mutfak tezgah altı dolaplarınızı bölmelere ayırarak ve çeşitli askılarla genişletebilirsiniz. Dolap kapağına takı düzenleyici poşetler asarak burada sünger, eldiven, mini fırça gibi malzemelerinizi bir arada muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca dolap düzenleyicilerden yararlanarak temizlik malzemelerinizin daha düzenli görünmesini sağlamak mümkün. Sprey temizleyicileriniz içinse, dolabınıza plastik bir boru veya ince bir ağaç dalı ekleyerek, buraya asarak alan açabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir