Kredi Kartı Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Dünyanın en yaygın ödeme araçlarından biri hiç şüphesiz kredi kartlarıdır. Nakit para taşımayı sevmeyen birçok insan kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra, günümüzde e-ticarete olan yoğun ilgi hemen hemen her birey için kredi kartı ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Kredi kartları ödeme kolaylığı sağladığı için de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bireylerin kredi kartı sahibi olabilmeleri için gerekli birtakım koşullar bulunmaktadır. Bu koşullardan en önemlisi, bireyin yasal olarak belirtilen yaşa gelmiş olmasıdır. Yani, yetişkinlik düzeyine erişmeyen kişilere bankalar kredi kartı hizmeti vermemektedir. Bununla birlikte kart alacak kişinin mesleği, geliri, kredi notu ve geçmiş dönemdeki finansal davranışları gibi faktörlerde dikkate alınmaktadır.

Bankaların kredi kartı vermesinde en belirgin detaylardan biri de kredi puanıdır. Eğer kişinin kredi puanı düşük ise banka kredi kartı vermeyecektir. Bunun yanında, kişinin başka bir kredi kartı olup olmadığına da dikkat etmektedirler. Eğer birden fazla kredi kartınız bulunuyorsa, bankalar bazen bu sebepten dolayı da başvurunuzu onaylamayabilirler.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartına sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir talepte bulunmanız gerekmektedir. Kredi kartı almak istediğiniz bankaya şahsen ya da online olarak kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru için herhangi bir evrak istenmemektedir. Ancak başvuru esnasında sistemde bireye ait bir gelire rastlanmazsa bankalar tarafından bireyin geliri olduğunu gösteren bir evrak talebinde bulunulabilir.

Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra hemen kredi kartı sahibi olmuyorsunuz. Bir sonraki aşamada, bankanızın yaptığınız başvuruyu onaylaması gerekmektedir. Bankalar formdaki bilgilerin doğruluklarını teyit ettikten sonra kredi kartınızı hazırlayacaktır. Hazır olan kredi kartınız kurye aracılığıyla formda vermiş olduğunuz adresinize iletilecektir. Kredi kartınızı ilgili bankanın ATM’sinde şifre belirledikten sonra aktifleştirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir