Kemik Erimesinin Nedenleri Ve Belirtileri

Kemik erimesi belli bir yaştan sonra bazı insanların yaşadığı sağlıksal problemlerin başında gelir. Kemikler eskisinden zayıf bir hale gelir kırılgan bir yapıya dönüşür. Oldukça hassaslaşan kemiklerde hasar görme ihtimali artar. Kalça bilek ve omurgalılarda daha sık görülür. Bu rahatsızlığı en büyük sebebi yaşlılıktır.

kemik erimesi

kemik erimesi

Kemik Erimesine Karşı Alınacak Önlemler

Kemik erimesinin en önemli belirtileri sırt ağrısı, eğik duruş, kemiklerin çok kolay kırılıp çatlaması ve zaman ile boy uzunluğunda görülen azalmadır. Hastalığın ilk başlarında herhangi bir belirti gözlemlenebilir. Fakat daha sonrasında bu sayılanlar sıklıkla yaşanmaya başlar.

kemik erimesinin belirtileri

kemik erimesinin belirtileri

Kemik erimesinin sebepleri arasında daha önce söz ettiğimiz gibi yanlış kullanılan ilaçlar, genetik özellikler, hormonlar ve beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklar yer alır. Kadınlarda bu rahatsızlık daha fazla yaşanır. Kemik erimesi rahatsızlığına yakalanmamak için bol bol kalsiyum tüketmelidir. Bu rahatsızlığa karşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir diğeri de yeterli miktarda D vitamini almaktır. D Vitamini sayesinde kalsiyum emilimi kolaylaşır. Bir başka önlem ise düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Egzersiz sayesinde kemikleriniz güçlenir

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir