Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık, tüm vücudu derinden etkileyen bir rahatsızlıktır. Öyle ki; kansızlık sorunu çekenlerde sürekli yorgunluk, halsizlik, kaslarda güçsüzlük hissi mevcuttur. Ve bu durumlar insanı hem bedenen hem de psikolojik açıdan etkilemektedir. Düşünsenize; her gün halsiz bir şekilde uyuyup yine aynı şekilde kalkıyorsunuz… Hep yorgunsunuz, vücudunuz hiç dinlenmiyor… Kaslarınız her daim güçsüz… Bu sizi hem bedenen hem de ruhen olumsuz etkilemez mi?

halsizlik

halsizlik

Kansızlığın etkilerini en aza indirmek, hatta bu sorundan tamamen kurtulmak için; bu anlamda faydalı yiyecekleri bol miktarda tüketmek gerekir.

Kansızlık İçin Hangi Yiyecekler Tüketilmeli?

Kansızlık ileri seviyede ise; tüketilen besinler yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle doktor tarafından verilen, özellikle demir takviyeleri önemlidir. Ayrıca B 12 vitamini de bu anlamda önemlidir. Fakat kansızlık oranı çok yüksek değilse, saydığımız besinler de yeterli olabilecektir.

  • Kansızlığa faydası açısından tüketilmesi gereken en önemli besin, ciğerdir. İçerisinde yüksek miktarda demir ve B12 vitamini barındıran ciğer; başka vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir.
  • Kırmızı et tüketimi de bu rahatsızlığa fayda sağlayacaktır. Kırmızı et de demir ve vitaminler bakımından zengin bir besindir.
kırmızı et

kırmızı et

  • Kırmızı pancar da kansızlık sorunu çekenlerin tüketebileceği besinler arasındadır. Suyunu sıkıp içebileceğiniz gibi salata yaparak da tüketebilirsiniz.
  • Demir ve B12 vitamini takviyesi için etkili olan bir diğer besin de yumurtadır. Günlük düzenli bir şekilde yumurta tüketmeniz halinde, faydasını göreceksiniz.
  • Kuru üzüm de kansızlık için kullanılan besinlerden biridir. Özellikle çekirdekli siyah üzüm olması, faydasını artıracaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir