Hamileyken Ne Tüketilmelidir?

Bu soru anne adaylarının çok düşündüğü sorulardan birisidir. Öncelikle annenin aldığı besinler hem bebeği hem de kendi için çok önemlidir. Bu altın değerindeki sözcüğü baz alarak yola çıktığımız yazımızda bebeğiniz ve sizin sağlığınızı olumlu etkileyecek yiyeceklerden söz edeceğiz. Kuşkusuz hamilelik kadınların kendilerini dünyadaki en özel insan hissettikleri dönemdir. Bu dönemde duydu patlaması yaşayan çiçeği burnunda anneler beslenme konusunda ipin ucunu bazen kaçırabiliyor. Hamileliği yeme içme özgürlüğü olarak tanımlayan annelerin bu düşüncesi üzülerek belirtiyoruz tamamen yanlış!

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme 

Hamilelerin Mutlaka Yemesi Gereken Besinler

Tarımsal ve hayvansal gıdaların yer aldığı bu başlıkta özellikle peynir, süt, yoğurt, iyi pişmiş kırmızı et. Özellikle iyi pişmiş diyoruz çünkü hamilelikte çiğ gıdalar tüketilirken çok dikkatli olunmalıdır. Taze sebze meye ikilisi mutfaklarınızdan eksik olmasın. Bol suyla hatta vaktiniz varsa suda bekletip öyle tüketeceğiniz meyveler ve sebzeleri istediğiniz kadar tüketin. Tabi aşırıya kaçmadan. Hamileliğin olmazsa olmazı tahıllar ve baklagilleri de unutmamak lazım.

gebelik

gebelik

İlk Üç Ay Folik Asit

İlk üç ayda vücudunuzun tamamen dengesi değişerek hamilelik moduna giriyor. Bu dönemde halsiz olabilirsiniz. Folik asitten güçlü, demir açısından zengin gıdalar tüketin. Bu dönemi böylelikle en az sıkıntıyla atlatabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlığınız için mutlaka omega 3 zengini balıkları haftanın 2 günü masanızdan eksik etmeyin! Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için altın kuralları yerine getirin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir