Çay Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye’nin geleneksel içeceği denildiğinde ilk akla gelen ve sabah, öğlen ve akşam her öğün sofralarımızdan eksik olmayan sıcak bir çaydır. Peki çay ile ilgili neler biliyoruz?

 

Doğunun bize armağanı olan çayın mazisi 5000 yıllık. Türkiye’ye girişi 1888 Tanzimat Devri  ile gerçekleşmiş. Kendi tarihine göre ülkemize biraz geç girmiş bir bitki olsa da pir girmiş diyebiliriz. İlk denemeler Yalova’da yapılmış. Başarılı sonuç alınamayınca Rize’de ikinci denemeler yapıldı ve bu sefer olumlu gelişmeler kaydedildi.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

 

Çay Hakkında Bazı İstatistikler

 

Çay tarım alanlarının genişliği bakımından  6. sırada olan Türkiye  çay tüketiminde ise dünyada 4. sırada.

Çayın Bitkisi

Çayın Bitkisi

Ek olarak kuru çay üretiminde de dünyada 5. geliyoruz. İstatistiklere göre ülkemizde her 100 kişiden 96’sı çay içmekte. Önceleri tıbbi sebeplerle içilen çayın zihni uyanık tuttuğu ve bunun yanında birçok faydası bulunduğu kanıtlanmış.

 

Çayın Mucizevi Faydalarından Bazıları

Kolesterol seviyesini düşürür.

Susuzluğu giderir ve karaciğeri temizler.

İçinde bulunan florid sayesinde diş çürüklerini önler.

Böbrekleri daha iyi çalıştırır.

Kan şekerinin yükselmesini önler.

Çay banyoları, sıcak çay pansumanı ile gözlerimizde veya cildimizdeki bazı rahatsızlıkları önler.

Çay

Çay

 

Bunların yanında Avustralyalı şair Peter Altenberg çayı bir ruh banyosuna benzetmiş. Yani insan psikolojisini iyi etkilediğini vurgulamıştır.

 

Türk çayının faydalarından biri de üzerine kar yağan tek yerin Rize çayı olmasıdır. Bu özelliği onu diğer üretilen yerlerdeki çaylardan ayırarak üretimi esnasında üzerinde oluşabilecek zararlı maddelerden ve böceklerden doğal yollarla arındırıyor.

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir